80 let plzeňských trolejbusů

Všímavému oku neuniknou pozůstatky někdejší trolejbusové dopravy

Jiráskovo náměstí a jeho okolí není zajímavé jen z architektonického hlediska, kdy se zde nachází například krásný kostel Panny Marie Růžencové, ale i z hlediska historie trolejbusové dopravy v Plzni.

„Lužická ulice, stejně jako Jiráskovo náměstí, byly svědky poválečného rozmachu trolejbusů v Plzni. Tudy vedla trolejbusová linka 12, první poválečný plzeňský projekt. Spojovala Skvrňany a Božkov a pro nás překvapivě jezdila právě tudy,“ uvedl vedoucí dopravního oddělení Plzeňských městských dopravních podniků Jiří Kohout.

A jak poznáme, kudy přesně vedla trolejbusová trať? „Naštěstí všechny domy v Lužické ulici zatím ještě nezateplily své fasády, jsou tady ještě stále původní fasády, a na mnoha domech můžeme vidět kotvy, na nichž byla zavěšena původní trolejbusová trať.

Tehdy se muselo šetřit a jedním z nedostatkového zboží byly stožáry pro stavbu tratí. Takže jakmile byl někde dům, který byl dostatečně vysoký s dostatečně pevnou zdí, tak takzvané převěsy se zavěšovaly právě na tyto domovní zdi,“ popsal Jiří Kohout.

Tyto kovové „obloučky“ jsou však poměrně nenápadné, a tak je možné, že mnohdy o nich ani sami obyvatelé domů, na kterých se tyto prvky nalézají, nevědí. Na Mikulášském náměstí se pak nachází například takzvaná růžice, která sloužila ve 40. letech 20. století nejen pro kotvení trolejbusových, ale také tramvajových tratí.

Přímo na Jiráskově náměstí se dříve nacházela také trolejbusová konečná. „Při stavbě trolejbusové tratě do Božkova se brzy přišlo na to, že posilových dělnických spojů pro návoz Škodováků bude potřeba hodně, proto se už v rámci stavby této trati udělala taková nácestná konečná, která s jedním přerušením sloužila od roku 1948 až do roku 1994. Ještě jako kluk si pamatuji, že jsem jel jedním z těch posledních trolejbusů,“ zavzpomínal spoluautor knihy 80 let Plzeň trolejbusová.

autor: Kateřina Dobrovolná | zdroj: ČRo Plzeň
Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.