Kateřina Dobrovolná
Vymýšlím pro vás seriály na různá témata a točím turistické a kulturní tipy.
Než jsem do Českého rozhlasu nastoupila, měla jsem s mikrofonem zkušenosti spíše „z té druhé strany“. Média se mnou sem tam udělala rozhovor, jelikož jsem v minulosti byla ředitelkou muzea na jižním Plzeňsku, kde jsme pořádali akce, které občas stály za zveřejnění.
Musím se přiznat, že jsem vždy byla poměrně nervózní a nedělalo mi to dobře. Teď na opačné straně, kdy jsem já ta, co nahrává rozhovory a ptá se druhých, je nervozita ta tam a vše mi přijde naprosto přirozené a obejde se bez stresu. Možná je to i tím, že mám ve svých rukou finální podobu reportáže.
Samozřejmě, že na úplném začátku těsně před tím, než jsem šla dělat rozhovor a věděla jsem, že budu mluvit např. s někým slavným, jako třeba se Zdeňkem Troškou nebo Helenou Třeštíkovou, s nimiž jsem dělala jedny z mých vůbec prvních rozhovorů, se o mě nervozita lehce pokoušela, ale jakmile se rozsvítilo červené světlo na diktafonu a já položila první otázku, vše ze mě zase opadlo. Myslím si, že je to dobré znamení, jelikož já jsem jinak hodně nervózní člověk a tak si říkám, že tahle práce bude pro mne asi to pravé.
Dá se říci, že zatím každý den v rozhlase mě naučil něco nového. Možná je to i tím, že jsem přišla z jiného oboru a k učení je toho tím pádem opravdu hodně.
Vystudovala jsem sociální a kulturní antropologii, následoval doktorát z etnologie a posléze zakotvení v oblasti muzejnictví. K mé nynější práci v Českém rozhlase vedla mj. má orientace na kulturu, souběh několika okolností a samozřejmě dobrá vůle zaměstnavatele přijmout někoho z nemediálního prostředí a dát mu šanci získat praxi, což už se dnes bohužel moc nevidí.
A co mě baví? Konečně mohu říci, že mě baví má práce, protože se setkávám se zajímavými lidmi, účastním se rozličných kulturních akcí a denně mě poslouchají tisíce lidí. A to je zábava. Nevím, jak pro ně, ale pro mě určitě :-)
V soukromí se ráda věnuji hudbě, zejména té tvrdší. Ráda navštěvuji různé hudební akce a koncerty, chodím ráda do muzeí, ale i se psem do přírody, čtu si či sleduji/poslouchám pořady o historii, folkloru a pohanství.
Všechny články
-
Jednou z nejmodernějších Zápalových školních budov je Gymnázium Luďka Pika na Doubravce
Gymnázium Luďka Pika najdeme v Opavské ulici v Plzni na Doubravce. Budova byla postavena v letech 1930-1931 dle návrhu architekta Hanuše Zápala.
-
Boty, Nusle a hymna. S tím vším je spojena fidlovačka
Historie na první pohled nevýrazného předmětu fidlovačka je velice zajímavá. Fidlovačku najdete vystavenou v Domu historie Přešticka.
-
Zámek Březina a kaple sv. Terezie z Lisieux lákají k procházkám i svatbám
Zámek Březina najdete ve stejnojmenné obci mezi Osekem a Bezděkovem na Rokycansku. Ačkoliv je veřejnosti uzavřen, jeho okolí vybízí k procházkám v jakémkoli ročním obdob
-
Z pivovarského vodojemu je dnes rozhledna
Heřmanova Huť vznikla sloučením obcí Vlkýš, Dolní a Horní Sekyřany. Pro potřeby vlkýšského pivovaru zde byl r. 1908 postaven vodojem, ze kterého je v současnosti rozhledna.
-
Červený most u Nepomuku je opředen legendami. Co stojí za jeho neobvyklým zbarvením?
Barokní Červený most mezi Nepomukem a Klášterem na jihu Plzeňska je kulturní památka. Stavba je opředena mnoha legendami, ale ani realita týkající se mostu není k zahození.
-
Flus, potaš nebo salajka. S tím souvisela i bývalá sklářská huť na Rožmitálsku
Jen několik málo kilometrů jihozápadně od Hutí pod Třemšínem, části města Rožmitál pod Třemšínem, se nachází menší rybníček a u něj dřevěná stavba.
-
Hřbitov a márnice: I tak vypadalo náměstí Republiky v Plzni
Plzeňské náměstí Republiky najdeme v samém centru města a jedná se o jedno z největších středověkých náměstí v Evropě. Jeho podoba se v průběhu času měnila.
-
Nejzápadnější rozhledna v České republice je Háj u Aše
Rozhledna na vrchu Háj u města Aš se tyčí nad krajinou ve výšce 758 m n. m. a je jednou ze tří takzvaných Bismarckových rozhledem u nás.
-
Dříve boží muka s kaplí, dnes paneláky
V současnosti se jedná o poměrně rušnou křižovatku ulic Zábělské a Masarykovy v Plzni na Doubravce, která je obklopena panelovými domy a několika obchody.
-
Nešťastný život ukončený břitvou. Kamenná mohyla nám dodnes připomíná Jakuba Jana Rybu
Jakub Jan Ryba (1765-1815) byl významný český hudební skladatel a kantor, kterého si většina z nás spojí pravděpodobně s obdobím Vánoc a jeho Českou mší vánoční.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »