Dítě v kolébce houpal dle pověsti had se zlatou korunkou

Dům U Zlatého růžence stojí na náměstí Republiky v Plzni. Tak, jako mnoho dalších staveb, má i on svou legendu o původu názvu.

Kdysi dávno žila v domě bohatá měšťanská rodina a měla služku, která se starala o jejich malé dítě. Jednou o neděli se rodina vypravila na mši. Služka mezitím měla doma dítě hlídat. Jenže si zrovna v té době někam odběhla a zdržela se tam. „Než z domu odešla, vzala dítě z kolébky a položila ho na zem, aby se mu nic nestalo,“ uvedl předseda spolku Zestínu Lukáš Houška.

Dům U Zlatého růžence na náměstí Republiky v Plzni

Než se služka stihla vrátit, rodina už mezitím čekala přede dveřmi domu. Klíč totiž měla služka. „Služka se omlouvala, byla to taková trapná situace. Tak tedy odemkli a společně vešli dovnitř. Když vstoupili, dítě na zemi už nebylo. Bylo v kolébce a houpal jej had se zlatou korunou. Jak všechny uviděl, odplížil se do rohu místnosti a zmizel. Dítě bylo v bezpečí v kolébce, bylo spokojené, a ležel přes něj zlatý růženec. Od té doby se tomuhle domu říká U Zlatého růžence,“ řekl Houška.

Poslechněte si názory odborníků v přiložené reportáži.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.