Na Rokycansku měl kdysi tropit neplechu Poledník

2. červen 2024

Polednici zná asi každý z nás, ale co takhle Poledníka? Tahle postava z pověstí a pohádek se měla objevit v první polovině 20. století na Rokycansku…

„V roce 1933 šla vdova Vaňková s dcerou z Litohlav do Rokycan na trh. Musely jít kolem hřbitova, kde bylo i velké žitné pole. To bylo posečené a obilí tam bylo složené do snopů neboli panáků,“ začala vyprávět pověst průvodkyně Muzea Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech Milena Vatahová. Najednou se dle této pověsti začalo 5 panáků vznášet ve vzduchu. Letěly do výšky 2 metrů, kde tancovaly a následně jeden po druhém padaly k zemi, kde se údajně sami zcela rozložily.

„Přitom nikde kolem dokola nebyl žádný vítr, žádná osoba, nic,“ pokračovala průvodkyně.

Co na to říká odborník Jan Pohunek? Poslechněte si reportáž.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.