Afric Simone slaví 65. narozeniny

17. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Afric Simone

Pokud je na pódiu, zcela ho ovládne. Je šoumenem, který je jako vítr nebo povodeň. Jmenuje se Afric Simone. U nás ho televizní diváci viděli poprvé v roce 1977, kdy byl hostem koncertu Karla Gotta.

Inahambane je město v africkém státu Mosambik. Právě tady se v roce 1956 narodil Afric Simone, zpěvák, multiinstrumentalista a bavič. Proslul především svými hity z roku 1975 "Ramaya" a velmi známou "Hafanana". Byl populární na obou stranách železné opony, ve východní i západní Evropě. Vystoupil i v tehdejší Československé televizi, diváci si jej možná ještě pamatují z koncertů s Karlem Gottem a Helenou Vondráčkovou.

Afric Simone se narodil brazilskému otci a africké matce, která pocházela z Mosambiku. Měl štěstí, že ho v Paříži viděl a slyšel francouzský magnát Eddie Barclay. Okamžitě podepsali smlouvu. Afric Simone mluví německy, anglicky, portugalsky, francouzsky a španělsky a různými africkými jazyky, ale jeho písně jsou psány ve směsi svahilštiny s několika slovy jiných jazyků. V roce 1978 se usadil v Berlíně.

Text písně Hafanana byste stěží přeložili. Hafanana znamená přibližně totéž, jako u nás „v klidu“, v angličtině "relax", ovšem toto slovo prý má více významů. 

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio