Alan Jackson: Chattahoochee

17. říjen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zlaté desky
0:00
/
0:00

Americký zpěvák Alan Jackson je majitelem šestnácti cen Asociace country hudby, dvou cen Grammy a desítek dalších ocenění. Umístění v Síni slávy a 75 milionů prodaných desek jsou jaksi samozřejmostí, když si uvědomíme, že na své kariéře neúnavně pracuje už třicet let.

Jedna z největších hvězd moderní hudby – to je Alan Jackson. Mohlo by se zdát, že se jedná o někoho z okruhu hudební rodiny, ze které pocházel Michael Jackson. Není tomu tak, jde jen o shodu jmen.

Co se týká prodejnosti desek, nedosahuje Alan Jackson takových čísel jako král popu, ale i tak je jedním z nejprodávanějších hudebních umělců všech dob. Celosvětově prodal tento muzikant, reprezentující novou generaci country zpěváků, 75 milionů desek. Patnáct alb, vynesl na čelná místa hitparády. Zájem kupujících udělal z devíti z nich multiplatinová.

Alan Jackson je ročník 1959 a je tak jasné, že i jeho v době dospívání zasáhla vlna rockové a popové hudby. Tu skloubil s tradiční muzikou a nejednalo se jen o country. Velkou zálibu našel v rock and rollu 50. let nebo v honky tonk muzice. Oženil se už ve dvaceti letech a šťastnou náhodou se na letišti setkal s Glenem Campbellem, který mu dal doporučení do Nashvillu. I když tam byly jeho živé koncerty všeobecně velice ceněné, zájem gramofonových firem byl skoro nulový. Až do doby, kdy se jeden rockový label rozhodl vybudovat katalog i v oblasti country. Od r. 1989 následovaly úspěchy, které ho vynesly mezi špičky v oboru. Postarala se o to i svižná skladba Chattahoochee z roku 1992.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio