Alan Parsons Project: Eye In The Sky

20. prosinec 2022

Značný podíl na tom, jak dopadne hudební nahrávka, mají vedle skladatelského, pěveckého, aranžerského umu i mnohé záležitosti technického charakteru. Jednou z nich je vybavení studia, jeho technici a vůbec celá atmosféra, která zde vládne.

K nejznámějším a rovněž nejlegendárnějším hudebním studiím náleží bezesporu to, které sídlí v sousedství londýnské části St. John´s Wood. Mnozí už uhádli, že jde o Abbey Road. V letech 1962 – 1969 zde Beatles nahráli skoro všechna svá alba. Jedno z nich se nakonec po studiu i jmenuje.

Ale nenahrávali zde jen oni. A nemusíme chodit až ke světovým muzikantům. Jen si vzpomeňme, s jakým nadšením o zdejších poměrech mluvil a nakonec zde i působil, Miro Žbirka. Pink Floyd si zde vyhráli s efekty a celkovou koncepcí slavného alba Odvrácená strana Měsíce. Práci v průběhu tvorby na tomto projektu získal technik Alan Parson, který spolupracoval i s Beatles a dalšími kapelami. V kantýně se setkal se skladatelem a hráčem na klávesové nástroje Ericem Woolfsonem a založili skupinu Alan Parsons Project, která se nechávala inspirovat literárními díly Edgara Allana Poa, Isaaca Asimova. A také Philipem Dickem, jehož dílo o zneužití vyspělé techniky stálo na počátku projektu Eye In The Sky.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.