Amatérští filmaři z Klatov natočili historický příběh ze Šumavy

11. červen 2019 14:00

Klatovský policista s malou partou natočil krátkometrážní snímek o vraždě a pomstě, jehož předlohou byl skutečný příběh. Odehrává se na konci 18. století.

Je rok 1799 a židovský obchodník Fantl se svým synem Léwim obchází šumavské chalupy a prodává látky. „Jednou, když se zase vydal na cestu, ho někdo přepadl. On zemřel a jeho syn chtěl vykonat pomstu. Náš film je o tom vnitřním napětí, a jestli vůbec pomsta, pokud je úspěšná, za to stála,“ vysvětloval režisér, scenárista a spoluautor hudby Filip Sýkora. Námět k filmu objevil v knize „Kriminální příběhy ze staré Šumavy.“

„Nakonec jsme dali dohromady zajímavý tým. Dělali jsme to zadarmo. Chtěli jsme prostě natočit film, který pochází odsud, který je podle skutečné události a mohl by být blízký všem lidem v okolí.,“ vyprávěl klatovský policista a režisér filmu Sýkora.

Na filmu se podílely obě režisérovi sestry. Barbora měla mimo jiné na starosti organizační stránku věci. „Jsem spíš takový praktičtější člověk. Pomáhala jsem mu s tím, kdy se co bude natáčet tak, aby to všechno sedělo,“ vyprávěla režisérova sestra. Zhruba třicetiminutový snímek se natáčel mimo jiné na Srní, u Čeňkovy pily, v okolí Vydry anebo u Bílé strže.

Neměj lásku jen pro mrtvé

Dnešní Šumava je místo, kam jezdíme za turistikou. Dříve, koncem 18. století, tu ale byl pro lidi drsný život. „S tím drsným životem přicházelo někdy i zoufalství a v našem příběhu se takové zoufalství odehrává,“ zakončil Filip Sýkora, který původně vystudoval ateliér malby na Ústavu umění a designu v Plzni. Tvůrci teď budou film posílat na různé amatérské festivaly a promítat se bude i v regionu. V červnu například v Moving Station v Plzni anebo na Bolfánku v Chudenicích.

autoři: Jitka Englová , Michaela Svobodová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio