Antonín Gondolán slaví 80. narozeniny

13. červen 2022

V šedesátých létech se dostal mezi pražskou hudební smetánku, pak sjezdil svět se svým souborem a po revoluci se opět jako velký vlastenec vrátil domů, do Čech. 

Muzikantské začátky mimořádně talentovaného muzikanta Antonína Gondolána jsou jedinečné. Jako dítě vystupoval se členy rodiny, hrál na housle, kytaru a později i na kontrabas. Když mu bylo 15 let, došlo k osudovému setkání se slavným kapelníkem Gustavem Bromem. I když ještě neuměl noty, stal na čas sólistou jeho orchestru.

A pak už jeho hudební kariéra prudce stoupala. Dostal se do Prahy, vystudoval konzervatoř a byl už takovou hudební osobností, že získal angažmá v doprovodném souboru Karla Gotta v Las Vegas v roce 1967. Po návratu domů založil sourozeneckou kapelu Bratři Gondolánovi. S nimi vystupovali i Helena Vondráčková, Karel Gott nebo Waldemar Matuška.

Jejich singlů s hitem Čekej a neplakej se prodalo 150 000 kusů. Tuto píseň napsal Antonín Gondolán společně se svým bratrem, kytaristou Františkem Gondolánem, text je od Petra Rady. Vyšla v roce 1969.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.