Báječný svět knoflíků najdete v Regionálním muzeu Kladrubska
Snad miliónový poklad mají v kladrubském muzeu. Nejde o zlaté mince či diamanty. Jedná se o tisíce knoflíků. Průvodce Jiří Kohout říká, že jich je možná milión.
Knoflíky jsou naskládané v láhvích, v rámech či tvoří různé obrazce včetně městského znaku, či koček. Další jsou navlečené na nitích a některé jsou nalepeny na běžných věcech, například na kloboucích nebo dámských lodičkách.
Velkou raritou jsou řady knoflíků na originálních arších přímo z továrny. Knoflíky různých tvarů barev a velikostí jsou tak, jak se dodávaly do galanterií k prodeji. Ostatně, i v západních Čechách je známa knoflíkářská tradice už od dob Rakouska Uherska. Například v Poběžovicích na Domažlicku byla tak zvaná Knoflíkárna, která byla součástí podniku Chodské pletárny Koloveč.
Odkud se vzaly?
Jedinečná sbírka, která vznikla v Černošíně před dvěma lety už oběhla několik výstav a iniciovala ji černošínská Líza Oberdörferová Honomichlová. Zpočátku to byl malý koníček s vyhlídkou na rekord. Ke sběratelce se přidali nejen tamní občané, ale lidé z celé republiky, dokonce i z ciziny. Ti reagovali na prosbu vydanou v médiích, například díky reportáži v Českém rozhlase Plzeň a Denících. A tak tačaly chodit do Černošína i kilové balíčky z mnoha míst. Pošťačka se prý mohla uběhat. Nyní máte možnost velkou část sbírky vidět v Kladrubech až do konce letošního roku.
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka