Barry Manilow: Mandy

16. červen 2022

Frank Sinatra v 80. letech prohlásil, že jeho nástupcem v oblasti muziky, kde vynikne plný a ohebný vokální projev, je zpěvák Barry Manilow

Manilow se narodil v New Yorském Brooklinu a získal zde dobré hudební vzdělání. Byl vyhodnocen jako nejlepší student a známe- li jeho krásný hlas, zdá se pozoruhodné, že se zpočátku protloukal v různých profesích. Začínal na poštovním oddělení, studoval obor reklamy a stal se televizním a divadelním producentem. Dva roky strávil v kabaretu, odkud se už už chystal odejít, když ho jedna zpěvačka požádala, zda by jí neposkytl klavírní doprovod na konkurzu. Zde se seznámil s Bette Midler, pozdější velkou pěveckou hvězdou. Ta ho požádala o spolupráci na jejích deskách a také turné. Když si po jeho skončení dala zpěvačka roční odpočinek, Manilow koncertoval sám a snažil se prosadit vlastní repertoár.

Skladba Mandy, se v r. 1975 vyšplhala na první místo. Zpěvák se stal celosvětovou hvězdou, a když v r. 1979 vydal album Manilow Magic, deska se udržela v hitparádě 151 týdnů. V r. 1981 se během dvou hodin prodalo 78 tisíc lístků na jeho turné v Anglii.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?