Básníka Josefa Václava Sládka hluboce zranila životní tragédie

12. květen 2024 15:54

Josef Václav Sládek byl přední osobností národního obrození. Básníka a překladatele však život tvrdě zkoušel a snad právě proto vznikl v české literatuře zcela nový obor.

Narodil se ve Zbiroze na Rokycansku v domě na náměstí, který postavil jeho otec. A právě tam se Roman Stupka vypravil za pracovníkem zdejšího muzea Petrem Hoškem.

autor: Roman Stupka | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Nejnovější zprávy

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.