Beatles: All Together Now

Album skupiny Beatles Yellow Submarine obsahovalo pouze čtyři originální skladby a proslulo ještě dalšími zajímavostmi.

Album Yellow Submarine skupiny Beatles se může pochlubit několika zvláštnostmi, které daly podnět k četným diskusím. Ozvaly se dokonce i hlasy, že by se toto LP nemělo považovat za jedno ze série klasických alb liverpoolských brouků, neboť podstatnou část desky, a to celou druhou stranu, nahrál producent George Martin se svým orchestrem. Jednalo se o hudbu k animovanému filmu Žlutá ponorka, a co se týkalo písniček Beatles, některé z nich už byly použity na jiných deskách.

Samotná skladba Yellow Submarine napadla Paula McCartneyho už v roce 1966. Věnoval ji dětem a s textem mu trochu vypomohl zpěvák Donovan. Ve skladbě prý není jediné složité slovo, což právě dětem vyhovuje. Pro Ringo Starra, který zpívá sólový part, to byl největší hitparádový úspěch. Vydání alba se zpozdilo. Mělo vyjít v prosinci 1968, ale nakonec se tak stalo až 17. ledna v následujícím roce. A Yellow Submarine byla druhou LP deskou, která se nedostala na první místo. Byla druhá, ale Beatles z toho vrásky mít nemuseli. První místo obsadilo jejich Bílé double album.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.