Beatles: Lady Madonna

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy The Beatles v roce 1965
0:00
/
0:00

Vraťme se do začátku února roku 1968, kdy skupina Beatles natáčela ve studiu bluesovou píseň Lady Madonna. Paulu McCartneymu se dokonce zdála tak dobrá, že jí po rozpadu Beatles hrál i se svou skupinou Wings.

Konec roku bývá obvykle ve znamení dobré a veselé nálady. Skupina Beatles se však na konci roku 1967 potýkala s recenzemi na jejich experimentální televizní film Magical Mystery Tour. A ty nebyly zrovna nejlepší.

Hned na začátku února r. 1968 se pustili znovu do práce na novém singlu Lady Madonna. Po rozevlátém a volně pojatém hippie a psychedelickém období se Paul McCartney rozhodl vrátit tvorbu do těch správných mantinelů a rozhodl se pro inspiraci stylem, o kterém se tvrdí, že je nabíječkou pro každou baterii, tedy bluesovou muzikou. Pro archaický zvuk piana se rozhodli použít starý letitý mikrofon a Lennon s Harrisonem hráli na kytary současně z jednoho zesilovače. K nahrávání byli také pozváni jazzoví saxofonisté, jedním z nich byl proslulý Ronnie Scott, jehož písničku Jen se hádej, u nás zpíval Karel Gott. Jenže saxofonistům nikdo nepověděl, co vlastně mají hrát. Patrně bylo experimentů moc a tak Lady Madonna dosáhla v Evropě na první místo, ale v Americe se to nepovedlo.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.