Během prohlídky Tomáškovy vily uvidíte zaměstnance přímo při práci

27. květen 2022

Přímo naproti obchodnímu domu v Plzni-Doubravce najdeme pozoruhodnou funkcionalistickou stavbu ze 30. let 20. století. Jedná se o Tomáškovu vilu.

Vila má celkem 6 vchodů. U hlavního vchodu z rohu Masarykovy a Moravské ulice příchozí zaujme recepce, která sice nekopíruje původní architektonický plán, ale i tak je zrekonstruovaná ve stylu tehdejší doby. „Velká hala Tomáškovy vily patří k nejhezčím místnostem zde. Najdeme tady dominantu budovy, a to široké mramorové schodiště a typickou funkcionalistickou fontánu obloženou zeleným mramorem,“ popsal v úvodu pracovník pro styk s veřejností Jakub Hablovič.

Vila byla postavena primárně jakožto kancelářská budova firem Karla Tomáška, který byl jejím stavitelem a majitelem. Tomášek zde dokonce bydlel. „Rodina Karla Tomáška si tento dům dlouho neužila, protože v roce 1938 byla nucena z důvodu hospodářské krize tento dům prodat, a to rodině Emanuela Valenty,“ řekl Hablovič.

V současné době je možné po předchozím objednání přijít do vily na prohlídku. „Filozofie současných majitelů je taková, že budova má žít tak, jak žila ve 30. letech, to znamená jako kancelářská budova. Návštěvníci zde uvidí, jak vila stále žije svým funkčním životem, protože zde normálně pracují lidé. Já osobně znám 90% lidí, co se zde pohybují a pracují, a všichni jsme hrdi na to, že můžeme sedět v takto nádherné vile a být její součástí. Jsme rádi, když se na nás někdo přijde podívat i z tohoto pohledu,“ uvedl pracovník.

V roce 1994 byla vila prohlášena za kulturní památku.

Co dalšího třeba návštěvníci v Tomáškově vile uvidí, pokud přijdou na prohlídku? Poslechněte si reportáž.

autor: Kateřina Dobrovolná | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Mimozemští roboti, červí díry, kosmické elektrárny... je lepší být ve střehu.

Tomáš Vacek, vedoucí Programu celoplošné stanice

Tomáš Vacek

Komplet 3CD Vladana a Prasopes

Koupit

Co se stane, když se desetiletá holka rozhodne být intergalaktickou strážkyní? Sci-fi seriál o útěku z domova, vzpouře strojů a přátelství s jedním zvláštním kouzelným zvířetem.