Blondie: The Tide Is High

2. červenec 2022

Skupina Blondie byla založena v roce 1974 v New Yorku. V té době s nimi hrál český muzikant Ivan Král. Největší pozornost však na sebe vždy přitahovala zpěvačka Debbie Harry. 

Pokud některý z náctiletých zvolí punk za svůj životní názor a styl, většinou to u rodičů nevyvolá kdovíjaké nadšení. Šokujícím a provokativním zjevem bojuje punk proti normám a konvencím. Punkrock se hudebně vrací k počátkům rokenrolu. Jde o využívání jednoduché melodie a ostrého, často satirického textu. Původně se ovšem punkové hnutí zakládalo na tom, že člověk by měl být sám sebou. I v tomto žánru najdeme kapely, které vstoupily do hudební historie. Zajímavé navíc je, že některé po vizuální a částečně i hudební stránce, bychom za zástupce tohoto hnutí nepovažovali. Žádné roztodivné účesy, spínací špendlíky, nášivky na bundách.

Jednou z takových kapel jsou Blondie. Ti z výše zmíněné hudby vycházeli, ale postupem času na sebe nechávali působit jiné hudební žánry. Pohledná zpěvačka skupiny Blondie Debbie Harry, jejíž zjev byl často srovnáván s Marylin Monroe prohlásila, že jejich písničky jsou jako výlety. Pokaždé se vypravíme někam jinam. A hudební publicisté píší o jejich snažení jako o vtipném a nakažlivém rocku. Zpěv Debbie Harry demonstruje věrohodnost a vyzrálost v podání.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...