Boney M, báječná obchodní značka

30. říjen 2021

Tím, kdo to všechno vymyslel, je zpěvák německých šlágrů Frank Farian. První hity natočil se studiovými hráči, přidal libozvučný název a když Holanďané chtěli skupinu pozvat do televize, sestavil ji. 

Jestliže se nějaká skupina stala svým eurodisko stylem legendou, pak to jsou právě němečtí Boney M, v 70. letech nepřekonatelní ve zvuku i v počtu hitů. První se objevil v roce 1977, když zabodovali singlem Daddy Cool. A svět brzy čekalo velké překvapení. A to včetně východního bloku. V roce 1978 tomu napomohla i propagační návštěva Sovětského Svazu. Všem se totiž líbila píseň Rasputin, jejíž text je v podstatě průřezem života ruského muže, jemuž "v očích planul žár a ženy ho milovaly. Byl to svůdník, který se zbláznil", zpívali Boney M.

Patřili mezi nejžádanější interprety evropských diskoték, ale pro Spojené státy americké nebyli zajímaví. Všichni členové pocházeli z karibské oblasti, jedinou školenou a skutečně zářící pěveckou oporou a hvězdou byla Liz Mitchel, předtím členka skupiny Les Humpries Singers. Nejúspěšnějším rokem byl pro skupinu rok 1978. Tehdy vyslali do éteru písně "Rivers of Babylon“ a „Brown Girl in the Ring", které se staly hity v celé Evropě. V případě Boney M se jedná o studiové snímky, které byly jako playback použity při jejich živých vystoupeních. Hvězda skupiny Boney M zářila naplno celé čtyři roky, pak její síla slábla a i přes opakované pokusy ji vzkřísit je už zřejmě projekt Boney M dávno za zenitem.

To se ale netýká rádií – hity skupiny Boney M jsou dodnes na předních místech playlistů. Jako třeba Gotta Go Home.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.