Boney M, báječná obchodní značka

30. říjen 2021

Tím, kdo to všechno vymyslel, je zpěvák německých šlágrů Frank Farian. První hity natočil se studiovými hráči, přidal libozvučný název a když Holanďané chtěli skupinu pozvat do televize, sestavil ji. 

Jestliže se nějaká skupina stala svým eurodisko stylem legendou, pak to jsou právě němečtí Boney M, v 70. letech nepřekonatelní ve zvuku i v počtu hitů. První se objevil v roce 1977, když zabodovali singlem Daddy Cool. A svět brzy čekalo velké překvapení. A to včetně východního bloku. V roce 1978 tomu napomohla i propagační návštěva Sovětského Svazu. Všem se totiž líbila píseň Rasputin, jejíž text je v podstatě průřezem života ruského muže, jemuž "v očích planul žár a ženy ho milovaly. Byl to svůdník, který se zbláznil", zpívali Boney M.

Patřili mezi nejžádanější interprety evropských diskoték, ale pro Spojené státy americké nebyli zajímaví. Všichni členové pocházeli z karibské oblasti, jedinou školenou a skutečně zářící pěveckou oporou a hvězdou byla Liz Mitchel, předtím členka skupiny Les Humpries Singers. Nejúspěšnějším rokem byl pro skupinu rok 1978. Tehdy vyslali do éteru písně "Rivers of Babylon“ a „Brown Girl in the Ring", které se staly hity v celé Evropě. V případě Boney M se jedná o studiové snímky, které byly jako playback použity při jejich živých vystoupeních. Hvězda skupiny Boney M zářila naplno celé čtyři roky, pak její síla slábla a i přes opakované pokusy ji vzkřísit je už zřejmě projekt Boney M dávno za zenitem.

To se ale netýká rádií – hity skupiny Boney M jsou dodnes na předních místech playlistů. Jako třeba Gotta Go Home.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...