Božena Němcová: O kocouru, kohoutu a kose, Sedlák milostpánem

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy kočka

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

V letošním roce jsme si připomněli dvousté výročí narození Boženy Němcové. Na Velikonoční pondělí jsme proto pro vás připravili dvě její pohádky – O kocouru, kohoutu a kose a Sedlák milostpánem. Moudrost v nich vítězí nad hloupostí a dobro nad zlem, jak to má na světě být.

Pohádky Boženy Němcové patří do zlatého fondu české literatury. Svou zásluhu na tom má i náš kraj. V letech 1845 až 1847 pobývala Božena Němcová v Domažlicích. Okouzlena zdejším folklorem začala sbírat a zapisovat lidové zvyky a obyčeje, písničky, přísloví a také pověsti a pohádky.

Její národopisné črty vycházely za doby jejího domažlického pobytu v České včele a Květech. Později vyšly knižně pod názvem Obrazy z okolí domažlického. Chodská inspirace se ale objevuje i v celé řadě dalších děl, připomeňme například povídku Karla nebo Pohorskou vesnici.

Pořad připravil Dominik Mačas. Účinkuje Apolena Veldová. Mistr zvuku Ondřej Franěk. Režie Jakub Doubrava.

autoři: Dominik Mačas , Jakub Doubrava | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

Jan Pokorný, ředitel Zpravodajství Českého rozhlasu a moderátor

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.