Božena Němcová: O kocouru, kohoutu a kose, Sedlák milostpánem

V letošním roce jsme si připomněli dvousté výročí narození Boženy Němcové. Na Velikonoční pondělí jsme proto pro vás připravili dvě její pohádky – O kocouru, kohoutu a kose a Sedlák milostpánem. Moudrost v nich vítězí nad hloupostí a dobro nad zlem, jak to má na světě být.

Pohádky Boženy Němcové patří do zlatého fondu české literatury. Svou zásluhu na tom má i náš kraj. V letech 1845 až 1847 pobývala Božena Němcová v Domažlicích. Okouzlena zdejším folklorem začala sbírat a zapisovat lidové zvyky a obyčeje, písničky, přísloví a také pověsti a pohádky.

Její národopisné črty vycházely za doby jejího domažlického pobytu v České včele a Květech. Později vyšly knižně pod názvem Obrazy z okolí domažlického. Chodská inspirace se ale objevuje i v celé řadě dalších děl, připomeňme například povídku Karla nebo Pohorskou vesnici.

Pořad připravil Dominik Mačas. Účinkuje Apolena Veldová. Mistr zvuku Ondřej Franěk. Režie Jakub Doubrava.

autoři: Dominik Mačas , Jakub Doubrava | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser