Bratři Frišholcové z Trhanova - klarinetisté, na které Chodsko nezapomíná

19. prosinec 2017
Klarinet

Dva bratři, muzikanti, klarinetisté Kajerovy dudácké muziky, i dalších dudáckých i dechových kapel - Karel a Jiří Frišholcovi z Trhanova. Oba měli svého času velkou zásluhu na propagaci chodské lidové hudby až za hranicemi regionu. Na Chodsku na ně dodnes nezapomněli.

Starší z bratrů Karel Frišholc se narodil roku 1888 v Trhanově, Jiří byl o osm let mladší. Karel se učil na klarinet u výborného učitele, Karla Echtnera z Újezda. Mladší Jirka se učil na violu u trhanovského kaplana Arnošta Koláře a u svého bratra Karla na klarinet.

Spolu hráli snad se všemi tehdejšími chodskými dudáky, nejdéle pak s Postřekovskou dudáckou muzikou, kterou v té době (ve třicátých a čtyřicátých letech minulého století) vedl učitel a dudák Jiří Kajer.

S dechovkou i s chodskými dudáky

Karel Frišholc byl také nějakou dobu první poválečný starosta obce Trhanov. Vedle toho i komponoval. Napsal celou řadu pochodů, polek a skladeb tanečního charakteru. Do not zapsal na sto chodských písní s příslušnými klarinetovými variacemi a dohrávkami. Některé z nich vyšly péčí Jiřího Kajera dokonce tiskem. Zemřel v roce 1959.

Jeho místo es-klarinetisty však důstojně zastal Jirkův syn, taktéž Jiří narozený roku 1932. Ten se svým otcem vyhrával s chodskými dudáky i dechovými kapelami až do jeho smrti v roce 1977. Protože hráli bratři Frišholcové zároveň i v dechových kapelách, ovlivnili zásadním způsobem styl hry dudáckých muzik. Oba se značným způsobem zasadili o věhlas dudácké hudby.

autor:Josef Kuneš