Budou mít Dobřany střelnici s olympijskými parametry?

19. listopad 2019 13:45

U Dobřan na jižním Plzeňsku by mohla vzniknout sportovní střelnice s olympijskými parametry. Jenže, ne všichni jsou z tohoto nápadu nadšení. Někdo se bojí velkého hluku, někdo má strach o přírodu.

Stanou se Dobřany na jižním Plzeňsku jedním z center české a možná i světové sportovní střelby? Možné to rozhodně je. V blízkosti skládky Vysoká u Dobřan by totiž mohla vzniknout do několika let střelnice s olympijskými parametry. A město by navíc nestála ani korunu. Na ochranné valy by se totiž požila suť a zemina z místní skládky a z plánované čtyřproudé silnice na Přeštice.

Lidé na debatě vyjádřili obavy

Ne všichni lidé z Dobřan jsou z takového nápadu nadšení a během veřejné debaty zaznělo proč: „Já jsem z toho plánu úplně zděšený, nedaleko té vaší plánované výstavby jsou draví ptáci a sovy,“ řekl jeden z diskutujících. „My máme dva kilometry vzdušnou čarou od sebe mysliveckou střelnici, a když tam začnou střílet, tak je to zatraceně slyšet,“ přidal se jiný.

U Dobřan na jižním Plzeňsku by mohla vzniknout sportovní střelnice s olympijskými parametry. Jenže ne všichni jsou z tohoto nápadu nadšení. I to zaznělo během první veřejné debaty

Ostatní zase vzpomínali na doby, kdy na Šlovickém vrchu cvičila armáda. „Před okny drnčely tanky, ze shora ze Šlovičáku se střílelo, do toho všeho nám nad hlavou létaly MIGy a třásly se nám skleničky,“ popsala obyvatelka Dobřan.

Všemu by předcházel průzkum

Podle starosty Martina Sobotky se ale lidé nemají čeho obávat. „První bude probíhat biologický výzkum, ten bude probíhat rok. Zjistí se, jestli pozemek náhodou není dnes už tak přírodně hodnotný, že se do něj vrtat nemá,“ řekl s tím, že střelnice rozhodně nesmí zatížit město finančně, ani ekologicky.

Petr Marek ze společnosti Marius Pedersen, která provozuje nedalekou skládku Vysoká a případnou melioraci pozemku by prováděla, při debatě uvedl, že na akci bude potřeba příslušné stavební povolení. „Pokud bude stavební povolení vydáno, tak by měly být valy do sedmi let realizovány,“ upřesnil.

Byla by unikátem

Na střelnici by mohli trénovat vojáci, policisté, sportovní reprezentační střelci i jednotlivci. Zajímavostí je, že ministerstvo obrany vlastní pozemek, který přímo sousedí s pozemkem města Dobřan. „Byla by možnost pozemky propojit, potom by vzniklo unikátní pracoviště, střelnice dlouhá 800 metrů, kterou by bylo možné využít i pro ostřelovače,“ konstatoval ředitel krajského vojenského velitelství Plzeň Milan Sklenář.

autoři: Jan Markup , Michaela Svobodová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Související