The Buggles: Video Killed The Radio Star

12. říjen 2020

Když se u nás řekne rádio, myslí se tím jednak sám přijímač, který nám umožňuje poslech rozhlasového vysílání, ale také obecně samo vysílání. Až poté se mluví o konkrétní stanici. Vraťme se ale do roku 1923, tehdy, 18. května, začal ve Kbelích vysílat Radiojurnal. 

Československý rozhlas tak patří svým vznikem mezi první v Evropě. Předběhl i takové země, jakými bylo Německo nebo Rakousko. Prvenství v Evropě držela Velká Británie, která zahájila své vysílání přesně o rok dříve, v roce 1922. Za zmínku stojí, že slovo "rozhlas" poprvé použil redaktor Národních listů J. D. Richard ve svém článku z 21. května 1924 a zavedl je tak do českého jazyka. Od té doby se u nás používá termín rozhlas a my posloucháme rozhlas nebo rádio. To nás provází životem už od prvních krůčků a jeho magická přitažlivost přechází na další a další mladší ročníky, i když se musí potýkat s tak silnými soupeři jako jsou třeba televize a internet.

Píseň na toto téma napsali v roce 1979 dva Angličané, zpěvák a kytarista Trevor Horn a klávesista Geoffrey Downes. Říkali si The Buggles a jejich hit Video Killed The Radio Star vedl žebříček v mnoha státech.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.