Burma Jones: Samba v kapkách deště

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zlaté desky

Vydali 5 alb a přesto je jejich jedinou dobře známou písní pouze Samba v kapkách deště. A to je velká škoda, plzeňská skupina Burma Jones si rozhodně říkala o další, vždyť v dobách své největší slávy hrála jako z pohádky, měla obrovský autorský potenciál a její frontman, zpěvák Bohouš Josef, byl pódiovým tahounem, jakého by si přála každá kapela.

V létě 1990 se sešli dva bývalí plzeňští spoluhráči: zpěvák Bohouš Josef a kytarista Vašek Křivanec, aby založili novou kapelu. Václav Křivanec, milovník knihy Spolčení hlupců, přinesl pro kapelu název, jednou z postav tohoto románu je totiž i věčně nevrlý a do dýmu zahalený černoch Burma Jones. O rok později natočila tato pětičlenná parta v Českém rozhlasu Plzeň svůj první snímek, za který získali cenu Zlatý Ambrož časopisu Filip pro –náctileté.

Rok hráli v klubech, až přišla možnost natočit první album. Vyšlo na jaře roku 1993 s názvem "Everybody's dancing" s velkým hitem "Samba v kapkách deště". Burma Jones dostala cenu Gramy ´93 jako objev roku a Bohouš Josef nominaci na zpěváka roku. Kapela natočila k této písni i videoklip, který se poměrně často objevoval na televizní obrazovce v celé republice.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?