Bylinkářka: Jalovčinky působí protizánětlivě, zejména na močové cesty

6. říjen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jalovec (Juniperus communis)

Jalovec obecný (Juniperus communis) je vedený jako mírně jedovatý, nesmí se užívat dlouhodobě. Vyhýbat by se mu měli lidé s nemocnými ledvinami, těhotné a kojící ženy.

V kuchyni a léčitelství nacházejí uplatnění zdužnatělé šištice jalovce, jalovčinky. Podle bylinkářky Vladimíry Štenglové není možné stanovit přesný počet jalovčinek, jejichž konzumace je bezpečná: „Hodně záleží i na váze, tělesném typu toho, kdo jalovčinky užívá. Ale 3 až 5 jalovčinek ráno na lačno neuškodí.“

Jalovčinky mají protizánětlivý účinek, působí zejména na močové cesty. „Tlumí záněty močových cest. I při nachlazení pozitivně ovlivňují právě močové cesty. Sušené se přidávají do různých čajů, jsou hodně aromatické. Oblíbené jsou také do koupelí při revmatu a bolestech kloubů,“ vyjmenovává bylinkářka.

Jakou zkušenost má Vladimíra Štenglová s propolisem? K čemu je dobrý odvar ze skořápek vlašských ořechů? Které bylinky povzbudí krevní oběh? Z bezinek je lépe udělat likér nebo šťávu? Na co se používá vřes? Poslechněte si záznam bylinkářské poradny.

autor: Soňa Vaicenbacherová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová