Ceny nemovitostí na Šumavě rapidně vzrostly

30. srpen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Obec Kvilda

Na centrální Šumavě výrazně vzrostly ceny nemovitostí. Podle makléřů za to může i pandemie.

Ceny chalup nebo parcel na centrální Šumavě jsou ve srovnání s minulými lety až dvojnásobné, shodují se na tom oslovení makléři. Podle některých obchodníků s nemovitostmi za to kromě atraktivity daných míst může také koronavirová pandemie, během které vzrostl zájem lidí investovat a pořídit si vlastní rekreační bydlení v tuzemsku.

Lidé mají zájem o klidné místo v přírodě

„Nemovitost na Šumavě k vlastnímu bydlení hledám už 4 roky, zatím neúspěšně, protože ceny realit rapidně rostou,“ popsal své zkušenosti Tomáš Pospíšil. Podle realitního makléře Jiřího Zudy teď o jednu nemovitost usiluje i padesát zájemců, kteří se předhánějí v nabídkách, ceny nemovitostí tak rostou. A během se pandemie růst ještě zrychlil. „Ceny se vždy zvedaly asi o 30 % za rok, ale teď to šlo kvůli covidu o 100 % nahoru,“ zhodnotil.

„Ta poptávka byla obrovská, na jednu nemovitost se hlásí 50 zájemců, nyní jsem nabral dvě nemovitosti. Konkrétně chatu, která je na pozemku 400 m², je prakticky na zbourání, ale jde o to místo s výhledem. Pak tu mám pozemek, který jsem nestihl zpracovat, a už na něj budou lidé podepisovat rezervační smlouvu, to je 2001 m² na krásném místě na samotě, je za 8,5 milionu,“ upřesnil makléř. 9 z 10 nemovitostí prý prodá zájemcům z Prahy.

Ceny vyhnal velký zájem

Vliv pandemie na ceny šumavských nemovitostí potvrdil i další makléř, který obchoduje s domy a parcelami na Šumavě. „Po první vlně covidu se zvedl zájem o chaty a rekreační objekty, ten zájem vyhnal ceny objektů až trochu nezdravě,“ myslí si makléř Jaroslav Staněk.

Podle mluvčího Šumavského národního parku Jana Dvořáka žene ceny nemovitostí nahoru samotná značka Šumava. „Je to atraktivní lokalita také proto, že není možná zástavba v tak velké míře jako kolem Plzně, i když je stále možné tady stavět,“ myslí si.

Záleží ale také na tom, jak ochotné jsou k prodeji pozemků samotné obce. Obec Modrava v současnosti nic neprodává a třeba obec Kvilda chystá nový územní a regulační plán.

autoři: Lukáš Milota , Michaela Svobodová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio