Český les na Domažlicku ničí kůrovec

Rozpad smrkových lesů na severní Moravě
Rozpad smrkových lesů na severní Moravě

Letošní teplé a suché počasí výrazně pomohlo šíření kůrovce v českých lesích. Trpí i porosty v Českém lese na Domažlicku.

Kůrovec napadá hlavně smrky staré přes 100 let. Začíná ale hubit i další jehličnaté porosty a mladší stromy. „Teď se nacházíme v tak zvaném prostoru Na Kočárku a je vidět, že je kolem obrovská kalamitní holina. Jsou tu napadené stromy, které jsou suché, některé už oloupané. Řekl bych, že je to hotová apokalypsa,“ popsal hajný z Domažlických městských lesů Miroslav Anderle.

Stromy má na svědomí lýkožrout smrkový, který se živí především lýkem, pak jehličím, kůrou nebo listím hostitelských stromů.

„Vzhledem k teplému počasí a nedostatku vody probíhá vývoj kůrovce hrozně rychle, zkracuje se až na polovinu. Na druhou stranu je strom tak oslabený, že se nedokáže bránit. Nezvládne vyrobit tolik smoly, aby jí kůrovce zalil. Teď je to téměř neřešitelný problém a my nevíme, jak se tomu bránit jinak, než kácením. Bohužel zatím kůrovec vyhrává,“ vysvětlil Miroslav Anderle.

Kvůli kůrovcové kalamitě padají i ceny kůrovcového dříví. „Ekonomicky je to špatné. Teď se kulatina kůrovcového dříví prodává zhruba o tisíc korun méně než v loňském roce. Cena palivového dřeva momentálně padla už pod náklady, které máme při jeho výrobě. Pro podnik to znamená ztrátu v milionech korun,“ uvedl vedoucí odbytu z Domažlických městských lesů Radek Fořt.

Dřevo se kácí desetinásobně více než v jiných letech

Kůrovcového dříví přitom přibývá i v Českém lese a napadené stromy se začínají objevovat i ve vyšší nadmořské výšce.

„Letos se kůrovcového dřeva pokácelo zatím zhruba 20 tisíc kubíků. V normálních letech se těží tak dva tisíce. To je desetinásobně více oproti normálním letům. Zatím se daří dřevo odvážet a pily nějakou kapacitu ještě mají. Je ale málo dopravců, a tak zůstává ležet v lese. Jinak by odbyt byl. Řešení ale moc není. Dřevo se díky počasí kazí docela rychle a jeho hodnota klesá,“ doplnil Radek Fořt.

Podobná situace je prakticky v celém Česku, říká Václav Toman ze Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů „V republice začíná být obrovský přetlak dřeva skoro jakéhokoliv. Pakliže jsme z roku na rok zvyšovali těžbu řádově o deset až patnáct procent, tak příští rok se očekává meziroční zvýšení těžby o 80 až 100%. To co se děje, v životě nikdo nezažil.“

Sdružení v souvislosti s kůrovcovou kalamitou usiluje o vyšší a rychlejší kompenzace státu majitelům napadených lesů.