CHODSKÝ KROJ: Výšivky na mužských krojích dolního Chodska

14. květen 2024

Podle odborníků na lidové kroje jsou chodské barevné výšivky nejpestřejšími výšivkami na českých soukenných krojových součástkách vůbec. Jejich krásu můžete dodnes obdivovat - pojďme se tentokrát zaměřit na vyšívané součástky mužského lidového oděvu dolního Chodska.

Hned na úvod je nutné říci, že mužský kroj na Chodsku prošel vlastně opačným vývojem než kroj ženský. Zatímco ženský kroj se od konce 19. století zdokonaloval, mužský pozvolna zanikal a pánové začali oblékat civilní oblečení (zachovávali jen původní bílou, vyšívanou košili.) Přesto mužský kroj na Chodsku můžeme obdivovat dodnes – hlavně díky členům folklorních souborů, na dolním Chodsku třeba Chodského souboru Mrákov.

Košile s bílou výšivkou

Michaela Vondráčková si prohlíží chodské výšivky v Domě u Bílků v Mrákově

Při pohledu na mužský kroj dolního Chodska vás okamžitě zaujmou bohaté, barevné výšivky na modrém suknu. Pozornost si ale zaslouží i pánské bílé, plátěné košile. Ty totiž také zdobí krásná a bohatá ruční (bílá) výšivka – konkrétně na límečku, rukávech a hlavně náprsence se sámky. Košile bývají vyšité geometrickými a rostlinnými ornamenty – náprsenka bývá zdobená tzv. pavoučky, prolamováním, mřížkami, obšívanými dírkami a podobně.

Barevné výšivky na vestách, kabátech a kazajkách

Ruční barevné výšivky pak zdobí vesty, kazajky a kabáty z tmavě modrého sukna. Bohaté barevné výšivky jsou hlavně rostlinných ornamentů –  zdobí límec, kapsy a zadní šůsky. Vyšité jsou i ozdobné dírky u knoflíků. A ještě něco: chodská mužská vesta se zapínala dole jen na 2-3 knoflíky, aby byla vidět také bílá, vyšívaná košile.

Sestry Bílkovy z Mrákova

Čtěte také

Významnými švadlenami a vyšívačkami na dolním Chodsku bývaly třeba sestry Bílkovy z Mrákova. Ty měly vytříbený cit právě na kroj dolního Chodska a svého času se prý k nim chodilo na radu a pro vzory – a vlastně se na jejich odkaz navazuje dodnes, i když každá vyšívačka má vlastní ráz výšivky. Chodské výšivky jsou překrásné a nutno smeknout před pečlivou a trpělivou prací těch, kteří ji dokáží vytvořit.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.