CHODSKÝ KROJ: Výšivky na mužských krojích dolního Chodska
Podle odborníků na lidové kroje jsou chodské barevné výšivky nejpestřejšími výšivkami na českých soukenných krojových součástkách vůbec. Jejich krásu můžete dodnes obdivovat - pojďme se tentokrát zaměřit na vyšívané součástky mužského lidového oděvu dolního Chodska.
Hned na úvod je nutné říci, že mužský kroj na Chodsku prošel vlastně opačným vývojem než kroj ženský. Zatímco ženský kroj se od konce 19. století zdokonaloval, mužský pozvolna zanikal a pánové začali oblékat civilní oblečení (zachovávali jen původní bílou, vyšívanou košili.) Přesto mužský kroj na Chodsku můžeme obdivovat dodnes – hlavně díky členům folklorních souborů, na dolním Chodsku třeba Chodského souboru Mrákov.
Košile s bílou výšivkou
Při pohledu na mužský kroj dolního Chodska vás okamžitě zaujmou bohaté, barevné výšivky na modrém suknu. Pozornost si ale zaslouží i pánské bílé, plátěné košile. Ty totiž také zdobí krásná a bohatá ruční (bílá) výšivka – konkrétně na límečku, rukávech a hlavně náprsence se sámky. Košile bývají vyšité geometrickými a rostlinnými ornamenty – náprsenka bývá zdobená tzv. pavoučky, prolamováním, mřížkami, obšívanými dírkami a podobně.
Barevné výšivky na vestách, kabátech a kazajkách
Ruční barevné výšivky pak zdobí vesty, kazajky a kabáty z tmavě modrého sukna. Bohaté barevné výšivky jsou hlavně rostlinných ornamentů – zdobí límec, kapsy a zadní šůsky. Vyšité jsou i ozdobné dírky u knoflíků. A ještě něco: chodská mužská vesta se zapínala dole jen na 2-3 knoflíky, aby byla vidět také bílá, vyšívaná košile.
Sestry Bílkovy z Mrákova
Čtěte také
Významnými švadlenami a vyšívačkami na dolním Chodsku bývaly třeba sestry Bílkovy z Mrákova. Ty měly vytříbený cit právě na kroj dolního Chodska a svého času se prý k nim chodilo na radu a pro vzory – a vlastně se na jejich odkaz navazuje dodnes, i když každá vyšívačka má vlastní ráz výšivky. Chodské výšivky jsou překrásné a nutno smeknout před pečlivou a trpělivou prací těch, kteří ji dokáží vytvořit.
Související
-
Černá a bílá nevěsta na Chodsku v minulosti doprovázely pohřby mladých lidí
Pohřeb svobodných mladých lidí měl v minulosti na Chodsku zvláštní charakter. Vystrojila se jim „posmrtná svatba“, která měla znázorňovat jejich nenaplněný životní osud.
-
Mužské pokrývky hlavy u chodských krojů
Vydrovka, širák, cápovjice, choroška. Znáte mužské pokrývky hlavy, které se nosily na Chodsku?
-
Vyšívanou krásu chodských šátků můžete obdivovat dodnes
Doslova korunou krásy ženských svátečních krojů na dolnímu Chodsku jsou černé, bohatě vyšívané šátky, které dodnes můžete obdivovat při mnoha příležitostech.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.