Chtěl jsem mu pomoct, ale šel svou cestou a za to si ho vážím, říká Jiří Zmožek o synu Marcelovi
Jiří Zmožek je autor hitů jako Už mi, lásko, není 20 let, Zvonky štěstí nebo Tam u nebeských bran. Syn Marcel jde zdařile v jeho šlépějích, ale svou cestou. Jaké mají vztahy a proč o neúspěšném podnikání mluví jako o vítězném krachu?
Skladatelé, textaři a také zpěváci společně před třemi lety nazpívali duet, že si života máme užívat každý den. „Samozřejmě někdy je těžké hodit věci za hlavu, takže občas to nevyjde,“ říká Marcel Zmožek. „Já se snažím hlavně o to dobro, občas jsem byl na Marcela tvrdej,“ nešetří sebekritikou Jiří Zmožek.
Marcel se s tátovou přísností v dětství už vyrovnal a je za ni i rád. „Ta doba byla taková. Hrát mě příšerně nebavilo, hudební teorii jsem nesnášel a se světem showbyznysu jsem moc nesplynul. Ale jsem rád, že můžu dělat písničky a jezdit na koncerty. Dnes se mnou duety zpívá i manželka.“
Domov plný umělců
Jiří Zmožek si jako textař a skladatel vybudoval velké renomé, jeho hity zpívali všichni, kdo v populární hudbě 80. let něco znamenali. Doma na korepetice se u nich jak na běžícím pásu střídala například Hana Zagorová, Helena Vondráčková nebo Karel Gott. Možná proto si Marcel Zmožek ani neuvědomoval otcův úspěch. „Karel Gott mi třeba přišel jako kamarád. A jestli mělo ode mě okolí nějaká očekávání, to si ani nemyslím nebo to neumím docenit,“ přemýšlí nad otázkou, jak se mu po boku slavného táty budovala jeho vlastní kariéra.
V dospívání Marcel Zmožek vystupoval s Michalem Davidem jako host i dvakrát denně. „To člověk zažil velkou slávu, ale já to nikdy tak nevnímal. Možno právě proto, že k nám odmala chodily ty velké hvězdy. A když jsem nemohl zpívat, dělal jsem něco jinýho, nikdy jsem se k této cestě neupínal.“
Jiří Zmožek přiznává, že mu chtěl několikrát pomoct. „Ale on nechtěl, on byl a je svůj a já si toho vážím. Přesto se samozřejmě v melodice propojujeme, a když mi pošle nějakou věc, kterou složil, tak se v tom trochu vidím. Teorii opravdu nesnášel, ale když mi něco zazpíval, věděl jsem, že to tam je.“
Vítězný krach
Po revoluci začali podnikat, ale časem zkrachovali. Jiří Zmožek našel útěchu v bibli. „Já tenkrát bibli neznal. A asi nás to biblické cítění nějak pospojovalo. Dnes tomu říkám, že nás k bibli přivedl vítězný krach, kdy mě všichni okradli, rozebrali si moje písně a dostal jsem se do konkurzu. Přesto jsem dnes spokojený.“
„V porevoluční době jsme byli hozeni do vody, všichni to dělali intuitivně a kolikrát jsme si vzali velký sousto. Vydávali jsme toho hodně a pořádně si to nespočítali. Ale všichni umělci byli tenkrát trochu ekonomičtí diletanti,“ vypráví Marcel.
Jiřího bohaté vzpomínky chce zachytit jeho dcera, spisovatelka Markéta Zahradníková, v nové knize. „Měl jsem štěstí na nádherné kolegy. A lidi zajímají historky s Karlem Gottem, Hankou Zagorovou nebo Marií Rottrovou, ale možná tam na závěr dám i něco z bible,“ prozrazuje Jiří. A k nespočtu hitů dodává: „Hudba má potěšit srdce, tak myslím, že se nám to i občas povedlo.“
Překvapí vás, kdo měl původně nazpívat hit Už mi, lásko, není dvacet nebo Tam u nebeských bran. Poslechněte si v pořadu Slavné dvojice.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka