Cliff Richard má osmdesátiny

14. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Cliff Richard

Zpěvák Cliff Richard odstartoval svou hudební kariéru před neuvěřitelnými dvaašedesáti lety v roce 1958. A stále je velice populární. Dnes 14. října oslavuje své osmdesáté narozeniny.

Když sedmnáctiletý zpěvák Cliff Richard vydal v srpnu r. 1958 svůj první singl s písničkou Move It, kterou mnozí hudební odborníci považují za první evropský roc ´n´ roll, bylo mu brzy nabídnuto účinkování v televizi. Režisér a producent Jack Good však osmnáctiletého zpěváka požádal, aby poněkud změnil svůj vzhled. Nešlo ale o nic podobného tomu, s čím se setkávali v televizi naši zpěváci, tedy skrývání dlouhých vlasů nebo odmítnutí nevšedního oblečení. Důvod byl ten, že se mnoho mladých muzikantů snažilo vypadat jako Elvis Presley a tak bylo lepší uvést nějaký originál. Cliff pak opanoval obrazovku na dlouhou dobu.

Se svými skladbami se do dnešní doby dostal do hitparády už zhruba 100krát. Zkuste si vzpomenout na nějakého muzikanta, kterému se něco takového povedlo. I když v závěru osmé dekády už bylo často slyšet škarohlídské tvrzení o tom, že zpěvák, který zahájil svou hudební dráhu už v 50. letech, by měl pomýšlet na důchod. Pravda, s písničkou I Just Dont Have The Heart nedosáhl v r. 1989 na nejvyšší pozici, ale druhé místo v hitparádě není rovněž k zahození.

Zpěvák byl hvězdou první velikosti až do začátku nového tisíciletí. Ale hudební scénu neopustil ani po té, ještě v r. 2016 natočil kolekci vánočních písniček.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio