Co plánuje staronový předseda FŽO Papoušek? Praha připomíná oběti 7. října. A 100 let rabiho Carlebacha
Předsedou Federace židovských obcí byl znovu zvolen Petr Papoušek. Začala výstava Hineni. A před 100 lety se narodil rabín Shomo Carlebach, jehož hudba někdy doprovází i náš magazín o židovském životě Šalom alejchem.
Pracuji hlavně pro lidi a budoucnost české židovské komunity, říká Papoušek
Největší židovskou organizací v Česku je Federace židovských obcí. Ta sdružuje řadu nejrůznějších komunit po celé zemi. Jejím předsedou byl na konci prosince na další čtyři roky znovu zvolen Petr Papoušek. Tuto funkci zastává už od roku 2012 a zároveň je také v čele olomoucké obce. Co Petra Papouška na jeho práci nejvíc baví?
„Nejvíce mě uspokojuje, že v konečném důsledku je to práce pro lidi. A pokud se daří, tak i pro budoucnost české židovské komunity,“ říká.
A jaké má na další čtyři roky plány? „Teď v lednu pořádáme s Nadačním fondem setkání příležitosti Mezinárodního dne obětí holokaustu na Hradě s panem prezidentem, což určitě bude výjimečné. Takových projektů bude v tom čtyřletém období určitě více. Budeme chtít rozvíjet práci s mládeží,“ říká Papoušek.
A dodává: „Mým snem je, aby Federace jednou vlastnila objekt, kde by mohly probíhat letní tábory, společné komunitní akce a tak dál. Ale to je z hlediska naší finanční situace velice složité, takže by to chtělo nějakého investora. Kdyby se nám to povedlo, tak to by bylo úplně skvělé.“ A také samozřejmě v tom dalším období budeme monitorovat antisemitismus a zabývat se bezpečnostní židovských komunit a rozvojem židovské identity.“
Co se podle něj nejvíce povedlo v minulém období? A kde vidí nějaké rezervy? Poslechněte si celý rozhovor se staronovým předsedou Federace židovských obcí v České republice Petrem Papouškem.
Výstava v Praze připomíná oběti ze 7. října
„Hineni“ znamená v hebrejštině „zde jsem“. Je to také název výstavy, která se tento týden otevřela v centru JCC Prague na Vinohradech. Připomíná oběti masakru, který se odehrál 7. října 2023 v izraelském regionu Chadera-Eiron, a v následné operaci Železné meče. Výstava propojuje 42 umělců z komunit na jihovýchodě Spojených států, v Izraeli a v Česku přímo s rodinami obětí. S projektovou manažerkou Federace židovských obcí Terezou Kotlárikovou mluvila Daniela Brůhová.
„Propojení vzniklo v rámci našeho partnerského programu Partnership 2gether, kterého jsme členy. Naši partneři v Izraeli celou akci iniciovali a oslovili partnerské organizace. My jsme oslovili umělce z řad našich členů. Byli jsme rádi, že byl zájem a že se zapojilo pět umělců z České republiky,“ říká Kotláriková.
Jak umělci k tomuto tématu přistoupili? „Umělci byli spárováni navzájem a každému páru byla přidělena jedna rodina. Jedna rodina oběti. Byli v kontaktu s tou rodinou, ať už přes Zoom, nebo poštou, e-mailem. Snažili se získat co nejvíce informací o obětech, co měly rády, v jakém prostředí vyrůstaly. A na základě všech těchto informací potom vytvářeli svá díla,“ dodává Kotláriková.
Jak reagovaly rodiny obětí, se kterými umělci pracovali? Co návštěvníci na výstavě uvidí? A kde je výstava k vidění? Poslechněte si celý rozhovor s Terezou Kotlárikovou z Federace židovských obcí v České republice.
Rabín, který proměnil židovskou bohoslužbu
„Zpívající rabín“ – tak býval často označován izraelsko-americký rabín Shlomo Carlebach, který se narodil přesně před 100 lety. Melodie tohoto duchovního vůdce, skladatele a zpěváka dokázaly proměnit židovskou bohoslužbu na celém světě. A to přesto, že jeho život provázely také kontroverze. Osobní vzpomínku na rabína Carlebacha přináší Leo Pavlát.
„Jedné bohoslužbě se Shlomo Carlebachem jsem byl v roce 1993 přítomen. Pracoval jsem tehdy na našem velvyslanectví v Tel Avivu, když v blízké synagoze vedl večerní páteční modlitbu k uvítání šabatu. Na bubínek ho doprovázel mladý muž, Shlomo Carlebach zpíval tradiční šabatové modlitby,“ vzpomíná Pavlát a pokračuje:
„A nebyl to koncert, jako když se – jak jsem to již také zažil – modlili kantoři příliš si vědomí svého hlasu. Zpěv Shlomo Carlebacha byl jiný: v každém tónu naplněný radostí a vděkem, strhující vírou v stále živé dědictví.“
Z jaké rodiny rabín Carlebach pocházel? Jak chápal židovskou tradici? A jak ovlivnil synagogální bohoslužbu?
Poslechněte si celý magazín Šalom alejchem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.