Co s nedosvlečeným hadem?

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 02999724.jpeg

Had se svléká pravidelně, zpočátku častěji, v dospělosti kůži svléká 1–2x do roka. V té době je vždy třeba věnovat mu zvýšenou pozornost.

Během svlékání s hadem nemanipulujte

Hadí kůže

Během svlékání je had mimořádně citlivý, proto se nedoporučuje s ním manipulovat. Výjimkou je situace, kdy se svlek zastaví a had není svlečený celý.

Příčiny nedosvlečení hada

Podle ošetřovatele jedovatých hadů v Zoologické a botanické zahradě města Plzně Miroslava Dohnala za to obvykle může špatná relativní vlhkost v teráriu a nevhodně zvolený substrát. „Zásadně nepoužívám žádné umělé produkty. Používám rašelinu, rašeliník a různé mechy,“ konstatuje s poukazem na to, že hadovi je pak v teráriu dobře a ještě je na něj i hezčí pohled.

Pomoc pro nedosvlečeného hada

Jestliže had marně bojuje se zbytky staré kůže na svém těle, musí mu pomoci člověk. Miroslav Dohnal doporučuje zvíře přemístit do bazénku s vodou o teplotě vzduchu v místnosti, navlhčit a potom kůži mechanicky dosvléknout. Zásadou je postupovat opatrně a pomalu, aby se plaz cítil pokud možno příjemně, nebyl agresivní a nesnažil se chovateli vysmeknout a utéct.

Pozor zejména na oči, hrozí oslepnutí

Po každém svlečení hada je důležité zkontrolovat genitálie, konec ocasu a především oči, kde by stará kůže mohla způsobit velké problémy. „Když je svlek na oku čerstvý, dá se to po namočení dosvléknout stejnou metodou, ale už se to sundává hůř. Jestliže svlek přischne, může zvíře i oslepnout,“ varuje chovatele Miroslav Dohnal, ošetřovatel jedovatých hadů v ZOO Plzeň.

Spustit audio