Cyklorádio: Jak vyhledat trasu pro kolo

22. červen 2016
Vhodné cesty pro cyklisty vedou často kolem řek

Najít si vhodnou cestu, když chcete do cílového místa dojet na kole, je něco jiného, než když jedete autem. Čím se liší trasa autem od té pro kolo? Máte i na kole automyšlení?

Řada cyklistů se při plánování trasy i na kole chová jako řidič auta – do cíle chce dojet nejkratší možnou cestou. Má totiž zafixované automyšlení. Nejkratší ale nemusí být nejlepší a nejbezpečnější. Nejkratší spojení bývá po hlavních komunikacích, které jsou často velice frekventované. Když usedáte na kolo, zapomeňte na hlavní komunikace a hledejte ty místní – klidné silničky, polní a lesní cesty a samozřejmě cyklostezky. Když k nim přidáte i lávky a různé „myší díry“, kde se cyklista protáhne, ale auto ne, najdete mnohdy cesty, které jsou časově téměř stejně dlouhé, jako ta nejkratší varianta po hlavní. Tam totiž auto, ale hlavně cyklistu, často zbrzdí semafory. Zelená vlna semaforů je totiž seřízena na rychlost auta, ne kola.

Budoucností pro cyklisty hlavně ve městech je routování tras

Kde najít vhodné informace? V dobré mapě. Tedy v té aktuální s co nejhustší sítí komunikací pro cyklisty. Jde tedy většinou o hustotu fialových čar. Těmi se u nás cyklostezky a cyklotrasy nejčastěji v mapách označují. Některé mapy mají dokonce čarami vyznačené i další cesty, které lze dobře projet na kole.

V nedalekém Mnichově mají plánovač tras na městských cyklistických stránkách už několik let

Samostatnou kapitolou jsou pak mapy internetové a ty pro mobilní telefony. Ty totiž mohou nabízet i vlastní vyhledání trasy do cílového bodu. Klasické „routování“, jak se takovému vyhledávání říká, totiž nebývá optimalizováno na požadavky cyklistů. Routování cyklotras vyladěné podle požadavků cyklistů má u nás jen portál Prahou na kole a to dokonce ve třech úrovních. Ale jen pro Prahu. V některých dalších českých městech routování sice také funguje, ale síť komunikací pro cyklisty nezahrnuje všechny vhodné trasy na kola, tak byste asi tu nejlepší trasu nenašli. Další Cykloplánovač vyvíjejí na ČVUT. Oba vyhledávače trasy pracují pod otevřenými mapami (Open Street Maps). Pokud se ale podíváte do Mnichova na kole, vhodnou trasu si můžete na internetu s pomocí routeru vyhledat už několik let.

Příště:
Zvonek: Musíte ho na kole mít? Kdy je nutný a kdy se bez něj obejdete.

Spustit audio
autor: Radka Žáková