Dean Martin: Houston

15. červen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zlaté desky
0:00
/
0:00

Zpěvák a herec Dean Martin se stal hvězdou už v době swingu a pokračoval v šedesátých letech i v nejslavnější době big beatu. Umístil svůj hit na první místo a ještě v novém tisíciletí získal za jedno ze svých alb zlatou desku.

Skutečnou výzvou a otázkou prestiže pro evropské skupiny bylo, počínaje 60. lety tzv. dobytí Ameriky. To znamená získat renomé v kolébce jazzu a rocku, tedy tam, kde to všechno začalo. Ne všem se to ale povedlo. Na první pokus zklamala i jedna z nejvěhlasnějších kapel – Rolling Stones v červnu šedesátého čtvrtého roku. Jistý podíl na tom mělo vystoupení v show Hollywood Palace, které v té době uváděl Dean Martin. Jako zástupce starší generace Stony neznal a produkce mu pověděla, že jde o jednu z mnoha skupin tzv. britské invaze. A tak se Valící se kameny staly terčem jeho nejapného humoru. Hned na začátku prohlásil: Také jsem se párkrát pěkně valil, když jsem šel z hospody.

Nenechte se však jeho svérázným humorem mýlit, neboť Dean Martin v té době platil za jednu z největších světových hvězd showbyznysu. Jeho význam byl srovnáván i s Charlie Chaplinem. Začínal v meziválečném období a jeho sláva rostla tak, že koncem padesátých a začátkem šedesátých let mu mohl konkurovat jen Elvis Presley. V šedesátém čtvrtém roce sesadil v hitparádě z prvního místa i samotné Beatles. Natočil víc než stovku alb a ještě v r. 2005 za jedno získal zlatou desku. Jako herce jsme ho viděli ve filmech Bandolero, Rio Bravo, Letiště nebo Velký závod.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio