Desáté narozeniny Plzeňského MLSu – malého lidového souboru

21. únor 2019

V těchto dnech členové Plzeňského MLSu – malého lidového souboru zapálí desátou svíčku na svém narozeninovém dortu. Na vzniku souboru se před 10 lety podílel Miroslav Šimandl se svým synem Mirkem. Obklopili se mladými muzikanty a zpěváky, kteří se hudebnímu folkloru věnovali v dětství. Někteří z nich v té době studovali Plzeňskou konzervatoř.

Při přípravě repertoáru zakladatelé souboru sáhli po některých úpravách širšího Plzeňska staršího data. A s obrovskou chutí přinést na folklorní pole další nové tituly začali vystupovat. První veřejné vystoupení se odehrálo v Bolevecké sokolovně v Plzni. A pak už následovaly další příležitosti převážně na vesnicích, kde lidová píseň před staletími vznikala.

Miroslav Šimandl, autor pořadu a rodák z plzeňské čtvrti Slovany

Mezi zakládající členy Plzeňského MLSu – malého lidového souboru patřili klarinetisté Jiří Tolar a Kryštof Křemenák, houslisté Veronika Vildová, Michal Vostrý, David Kouba, dudačka Hedvika Fictumová. Poté ji vystřídala Jana Rezková, dále zpěváci Eliška Mourečková, Miroslav Šimandl ml. a Miroslav Šimandl st. Souborové řady dále rozšířili zpěváci Jan Fraus, Jana Václavíková, klarinetista Kamil Tichota, houslistka Karolína Věžníková a další. Za dobu své činnosti natočil Plzeňský MLS – malý lidový soubor 2 CD. Na svém kontě má necelých 500 koncertů a vystoupení. Největšího ocenění se souboru dostalo na MFF ve Strážnici, kdy za pořad „Písničky pod bílou čepicí“ získal ocenění Laureát Strážnice 2018.

Spustit audio