Letní koncerty Orchestru lidových nástrojů Plzeňského kraje
V posledním červencovém týdnu se v Domažlicích koná již 9. ročník Letních kurzů lidové hudby českých regionů, který pořádá spolek Folklor Plzeň. Jeho mladí účastníci se představí na dvou závěrečných koncertech v Domažlicích a Plzni 27. a 28. 7.
První nápad na uspořádání letní hudební dílny pro děti a mládež, zaměřené na lidovou hudbu českých regionů, pochází z roku 2015. Organizační a tvůrčí trio, které stojí za touto vzdělávací a uměleckou aktivitou od samého počátku, tvoří klarinetista, dirigent a hudební skladatel Dalibor Bárta, dudák, kontrabasista a hudební skladatel Josef Kuneš a Zdeněk Vejvoda, profesí hudební folklorista a etnomuzikolog. Společně už od roku 2005 působí v Lidové muzice z Třemošné, podílí se na organizaci soutěže Zpěváček – Děti a píseň, v roce 2019 obnovili činnost profesionálního Plzeňského lidového souboru a podílejí se na bezpočtu dalších akcí se vztahem k české lidové kultuře.
Koncerty v Domažlicích, Plzni a Rokycanech
Tradiční místo konání kurzů ve Spáleném Poříčí pořadatelé kvůli probíhající rekonstrukci zámku pro letošek zaměnili za Domov mládeže a Základní uměleckou školu J. Jindřicha v Domažlicích. Přihlášeno je 40 dětí a mladých lidí se zájmem o českou lidovou hudbu. Ovládají hru na housle, violu, cello, kontrabas, klarinet, flétnu či dudy. Věnovat se jim budou lektoři Kateřina Palátová, Lenka Kolářová, Ivana Bártová, Miljo Milev, Josef Kuneš, Zdeněk Vejvoda a Dalibor Bárta.
Výstupem pětidenního setkání jsou dva koncerty: v sobotu 27. července od 18 hodin v rajské zahradě v historickém areálu ZUŠ v Domažlicích nebo v neděli 28. července od 15 hodin v Selském dvoře U Matoušů v Plzni-Bolevci.
Kromě závěrečných koncertů prázdninové hudební dílny se dětský orchestr představí ještě v sobotu 7. září v Rokycanech na festivalu s názvem Cesty k pramenům.
Nahrávky Orchestru lidových nástrojů PK
Špalíček lidových písní představuje nahrávky Orchestru lidových nástrojů Plzeňského kraje, které v rozhlasovém archivu pravidelně přibývají od roku 2016. Jsou živou kronikou neustále se proměňujícího tělesa, sestaveného vesměs ze členů západočeských a jihočeských folklorních souborů, ze žáků ZUŠ a konzervatoří.
Originální repertoár se každý rok rozšiřuje a podílejí se na něm vedle lektorů také někteří talentovaní účastníci dílny. Vedle skladeb a hudebních úprav lidových písní psaných orchestru na míru využívá těleso bohatý hudební archiv plzeňského rozhlasu. Zásluhou mladých zpěváků a muzikantů tak na podiu znovu ožívá nestárnoucí dílo skladatelů z okruhu Plzeňského lidového souboru, především Zdeňka Bláhy, Zdeňka Lukáše, Jaroslava Krčka, Jana Slimáčka, Jiřího Temla a Jana Málka. Každé takové zprostředkované hudební setkání s nesmrtelnou legendou stojí za to.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.