S Českým rozhlasem spolupracuji od roku 2010. Připravoval jsem hudební pořady z cyklu S Plzeňáky za folklorem (do 2013), v současné době jsem autorem a moderátorem středečních Špalíčků lidových písní na vlnách Českého rozhlasu Plzeň (od 2011).
Absolvoval jsem Pedagogickou fakultu ZČU v Plzni, obor český jazyk – hudební výchova, a Filozofickou fakultu UK v Praze, obor etnologie. Od roku 2001 pracuji v oddělení etnomuzikologie Etnologického ústavu Akademie věd ČR a vyučuji na hudebně-dramatickém oddělení Pražské konzervatoře. Jsem rovněž autorem folklorních pořadů Rádia Proglas (od 2010).
Ve své odborné i popularizační práci se zaměřuji na folkloristiku, regionální studia a historii sběratelství. Byl jsem redaktorem Národopisné encyklopedie Čech, Moravy a Slezska (2007), vydal jsem několik knižních edic historických pramenů české lidové písně a instrumentální hudby (Plzeňská věž převyšuje kopce 2009, K Rokycanům cesta zlatá 2011, Plzeňsko v lidové písni I–II 2011, 2015, Lidové písně z Prahy I–II 2011, 2013; V Prachaticích za bránou 2013, Lidové písně z Podřipska 2015). V roce 2017 mi předseda Akademie věd ČR udělil čestnou medaili Vojtěcha Náprstka za popularizaci vědy.
Od roku 1980 jsem členem rokycanských folklorních souborů Rokytka, kde se uplatňuji jako zpěvák, tanečník, kontrabasista, autor hudby, choreograf, scénárista a režisér programů. Od roku 1993 jsem vedoucím dětských a mládežnických souborů Sluníčko a Rokytí. Zároveň působím jako kontrabasista, zpěvák a autor hudebních úprav v Lidové muzice z Třemošné. V roce 2016 jsem spoluzakládal Orchestr lidových nástrojů Plzeňského kraje.
Všechny články
-
Lednoví jubilanti a jubilantky
Na leden 2025 připadá pěkná řádka kulatých výročí osobností spojených s českou lidovou kulturou a folklorem. Na čtyři vybrané už bohužel můžeme jen vzpomínat.
-
Cestování časem s plzeňským rozhlasovým archivem - 1960
Písně kterých spřátelených národů natočil roku 1960 smíšený sbor Česká píseň? Jak zněly hlasy mladých sólistek Plzeňského lidového souboru Milady Peštové a Slávky Bulánové?
-
Namlouvání, láska a svatba v lidové kultuře
O těžkostech starých mládenců a panen na českém a moravském venkově v 19. a první polovině 20. století.
-
Aby se peníze nerozkutálely...
Vepř je už od dob antiky symbolem hojnosti a blahobytu. Není divu, že jeho podobu tak získaly i předměty sloužící k uchovávání mincí.
-
Zdeněk Bláha oslavil 95. narozeniny
Neuvěřitelné 95. narozeniny oslavil 27. prosince náš bývalý rozhlasový kolega a jedna z největších hudebních osobností západních Čech Zdeněk Bláha.
-
Zapomenuté vánoční zvyky z Přešticka a Nepomucka
Fantazie a lidová víra našich předků v oblasti vánočního zvykosloví jako by neznala hranic v prostoru ani v čase. Některé staré zvyky známe už jen z vyprávění.
-
Cestování časem plzeňským archivem - 1964
Jak zněly v roce 1964 nahrávky mladého skladatele Jana Málka? Jaká byla jeho spolupráce se zkušenými interprety Jaromírem Horákem a Jiřím Mieglem? Poslechněte si.
-
Pohádková historie
Mnohé z pohádek, které považujeme za ryze české, velmi dobře znají a v různých obměnách po staletí vyprávějí i jiné národy.
-
Lidová meteorologie podle oblaků
Naši předkové dlouhodobým pozorováním, které trvalo nespočet generací, shromáždili a předávali své znalosti o přírodě, podnebí a počasí.
-
O namlouvání, lásce a svatbě v české lidové kultuře
Přespolní nápadníci nejenže nebyli právě vítáni, ale hrozily jim od domácí chasy nejrůznější formy trestů.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »