S Českým rozhlasem spolupracuji od roku 2010. Připravoval jsem hudební pořady z cyklu S Plzeňáky za folklorem (do 2013), v současné době jsem autorem a moderátorem středečních Špalíčků lidových písní na vlnách Českého rozhlasu Plzeň (od 2011).
Absolvoval jsem Pedagogickou fakultu ZČU v Plzni, obor český jazyk – hudební výchova, a Filozofickou fakultu UK v Praze, obor etnologie. Od roku 2001 pracuji v oddělení etnomuzikologie Etnologického ústavu Akademie věd ČR a vyučuji na hudebně-dramatickém oddělení Pražské konzervatoře. Jsem rovněž autorem folklorních pořadů Rádia Proglas (od 2010).
Ve své odborné i popularizační práci se zaměřuji na folkloristiku, regionální studia a historii sběratelství. Byl jsem redaktorem Národopisné encyklopedie Čech, Moravy a Slezska (2007), vydal jsem několik knižních edic historických pramenů české lidové písně a instrumentální hudby (Plzeňská věž převyšuje kopce 2009, K Rokycanům cesta zlatá 2011, Plzeňsko v lidové písni I–II 2011, 2015, Lidové písně z Prahy I–II 2011, 2013; V Prachaticích za bránou 2013, Lidové písně z Podřipska 2015). V roce 2017 mi předseda Akademie věd ČR udělil čestnou medaili Vojtěcha Náprstka za popularizaci vědy.
Od roku 1980 jsem členem rokycanských folklorních souborů Rokytka, kde se uplatňuji jako zpěvák, tanečník, kontrabasista, autor hudby, choreograf, scénárista a režisér programů. Od roku 1993 jsem vedoucím dětských a mládežnických souborů Sluníčko a Rokytí. Zároveň působím jako kontrabasista, zpěvák a autor hudebních úprav v Lidové muzice z Třemošné. V roce 2016 jsem spoluzakládal Orchestr lidových nástrojů Plzeňského kraje.
Všechny články
-
Lidová meteorologie podle nebeských těles, barev, vůní či zvuku
Kdysi měla téměř každá obec své lidové „meteorology“. Jejich prestiž byla dlouhodobě prověřována hospodářskou praxí. Výsledky zemědělství byly totiž spjaty s počasím.
-
Březnoví jubilanti. Připomeňte si významné folklorní osobnosti
Špalíček Českého rozhlasu Plzeň připomíná čtyři osobnosti spjaté s českou lidovou kulturou a folklorem, které v březnu 2025 spojila půlkulatá a kulatá jubilea.
-
Namlouvání, láska a svatba v lidové kultuře
Chvála krásy aneb Povídají lidé, že jsem malovaná.
-
Nové nahrávky Orchestru lidových nástrojů Plzeňského kraje
V premiéře představujeme nahrávky, které vznikly v prosinci minulého roku díky talentu a píli mladých interpretů v plzeňském rozhlasovém studiu.
-
Bláznivý dny. Zábavy a obyčeje na konci masopustu
Masopustní úterý je poslední den veselého období, jehož závěr nese názvy jako bláznivý dny, maškara, vostatky, na Chodsku voračky, na Valašsku končiny a na Slovácku fašank.
-
Namlouvání, láska a svatba v lidové kultuře
Lidový písňový text praví - co to máš, děvečko, co to máš za krásu, když na tě pohlédnu celý sa zatřasu...
-
Cestování časem s plzeňským rozhlasovým archivem - 1977
Jaká lidová píseň popudila bdělé soudruhy na Krajském výboru KSČ a jaké další velké i malé události hýbaly Plzní za zdmi budovy na náměstí Míru?
-
Voda a chléb sv. Agáty
Svátek svaté Agáty 4. února byl pro naše předky zvláštním pověrečným termínem. Pojily se s ním zajímavé lidové zvyky a rituály.
-
Lednoví jubilanti a jubilantky
Na leden 2025 připadá pěkná řádka kulatých výročí osobností spojených s českou lidovou kulturou a folklorem. Na čtyři vybrané už bohužel můžeme jen vzpomínat.
-
Cestování časem s plzeňským rozhlasovým archivem - 1960
Písně kterých spřátelených národů natočil roku 1960 smíšený sbor Česká píseň? Jak zněly hlasy mladých sólistek Plzeňského lidového souboru Milady Peštové a Slávky Bulánové?
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »