S Českým rozhlasem spolupracuji od roku 2010. Připravoval jsem hudební pořady z cyklu S Plzeňáky za folklorem (do 2013), v současné době jsem autorem a moderátorem středečních Špalíčků lidových písní na vlnách Českého rozhlsu Plzeň (od 2011) a jedním z průvodců nedělního Folklorního notování na Dvojce Českého rozhlasu (od 2017).
Absolvoval jsem Pedagogickou fakultu ZČU v Plzni, obor český jazyk – hudební výchova, a Filozofickou fakultu UK v Praze, obor etnologie. Od roku 2001 pracuji v oddělení etnomuzikologie Etnologického ústavu Akademie věd ČR a vyučuji na hudebně-dramatickém oddělení Pražské konzervatoře. Jsem rovněž autorem folklorních pořadů Rádia Proglas (od 2010).
Ve své odborné i popularizační práci se zaměřuji na folkloristiku, regionální studia a historii sběratelství. Byl jsem redaktorem Národopisné encyklopedie Čech, Moravy a Slezska (2007), vydal jsem několik knižních edic historických pramenů české lidové písně a instrumentální hudby (Plzeňská věž převyšuje kopce 2009, K Rokycanům cesta zlatá 2011, Plzeňsko v lidové písni I–II 2011, 2015, Lidové písně z Prahy I–II 2011, 2013; V Prachaticích za bránou 2013, Lidové písně z Podřipska 2015). V roce 2017 mi předseda Akademie věd ČR udělil čestnou medaili Vojtěcha Náprstka za popularizaci vědy.
Od roku 1980 jsem členem rokycanských folklorních souborů Rokytka, kde se uplatňuji jako zpěvák, tanečník, kontrabasista, autor hudby, choreograf, scénárista a režisér programů. Od roku 1993 jsem vedoucím dětských a mládežnických souborů Sluníčko a Rokytí. Zároveň působím jako kontrabasista, zpěvák a autor hudebních úprav v Lidové muzice z Třemošné. V roce 2016 jsem spoluzakládal Orchestr lidových nástrojů Plzeňského kraje.
Všechny články
-
Dítě chlupaté na vepře bohaté
Lidovým pověrám a zvykům spojeným s narozením nového života je věnován tento Špalíček lidových písní. Na setkání se těší autor pořadu Zdeněk Vejvoda.
-
K nedožitým pětadevadesátinám Josefa Režného
Ohlédnutí Zdeňka Vejvody za strakonickou hudební legendou, dudákem, historikem a folkloristou Josefm Režným přináší tento Špalíček lidových písní.
-
Třetí hrst pověr o počasí
Tento Špalíček lidových písní je věnovaný starým lidovým pověrám o počasí a hospodářským pranostikám.
-
Plzeňsko v lidové písni 56. díl: Dětské soubory na Plzeňsku
Autor tohoto Špalíčku lidových písní Zdeněk Vejvoda se věnuje dětským folklorním souborům na Plzeňsku.
-
Bukače a fanfrnochy v novoroční koledě
Víte, co je to „bukač“ neboli „fanfrnoch“? Tomuto lidovému nástroji se bude věnova autor tohoto Špalíčku Zdeněk Vejvoda.
-
Na svatého Štěpána chodíme vsí od rána
K vánočnímu setkání ve Špalíčku lidových písní zve autor pořadu Zdeněk Vejvoda.
-
Vánoční bestiář aneb Zvířata v evropských legendách
Adventní Špalíček se Zdeňkem Vejvodou nás zavede ke zvířatům v evropských vánočních legendách.
-
Lidové legendy o svatém Mikulášovi
Kdysi bývalo samozřejmostí, že každý stav, lidský věk i zaměstnání měly svého patrona. Jedním z nejoblíbenějších byl sv. Mikuláš, o němž se tradují legendická vypravování.
-
Děti lidem a Bohu milé
Lidovým pověrám a zvykům po porodu je věnován tento Špalíček lidových písní. Na setkání se těší Zdeněk Vejvoda.
-
Plzeňsko v lidové písni: léta 60. a 70.
Zdeněk Vejvoda vám kromě krásných lidových písniček nabídne i malé historické ohlédnutí za tvorbou folklorních kolektivů v 60. a 70. letech 20. století na Plzeňsku.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »