Divokej Bill: Znamení

2. březen 2023

Skupina Divokej Bill letos slaví 25 let své existence a toto jubileum se rozhodla oslavit se svými fanoušky řadou koncertů. Turné začíná v Plzni.

Úvaly u Prahy mají nejednu památku či zajímavost, pro kterou stojí za to se tam podívat. Od roku 1997 přibyla další, jmenuje Divokej Bill. Trvalo 2 roky, než se ustálila sestava. Skupina pomalu začala koncertovat, mimo jiné hrála i na prvních ročnících festivalu Rock for People. Přibráním banja do sestavy se zvuk definitivně ujasnil a kapela nahrála demosnímek, se kterým se přihlásila do několika vyhledávacích soutěží - například Rock Nymburk, Jim Beam rock, Broumovská kytara, Rock fest Dobříš, z nichž většinu vyhrála. Na základě těchto úspěchů dostala od firmy Monitor – EMI nabídku na natočení tří desek. Vyšly postupně pod názvy Propustka do pekel, Svatá pravda a Mezi nima.

Skupina Divokej Bill objížděla kluby a jako předskokan hrála s takovými kapelami Tři sestry nebo Žlutý pes. Získala Zlatou desku za deset tisíc prodaných kusů, 1. místo v anketě Český slavík 2006 a po třinácti letech oslavila svůj tisící koncert.

Cestu do rádií jim v roce 2003 otevřela píseň Znamení. Je s ní spojený i videoklip. Je zamyšlením a varováním nad sérií sebevražd mladých lidí, které se staly toho roku v Čechách.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.