Dobré české buchty z naší jídelny ochutnává často i Pattonův vnuk, říká ředitelka školy v Dýšině
V ZŠ a MŠ generála Pattona Dýšina se učí 214 žáků, ředitelkou je Renata Šilhánková. V jídelně mají šéfkuchaře a na buchty od něj sem jezdí i Pattonův vnuk George Watters.
Škola byla pojmenována po generálovi Pattonovi v době, kdy před budovu byla socha Jaroslava Bockera instalována. "Vždycky během květnových oslav osvobození nás navštěvuje vnuk generála Pattona. Donedávna jezdili i váleční veteráni, teď sem přijíždějí jejich potomci a je to vždy hezké setkání. Říkají, že je to u nás takové domácké, protože my je vždycky vezmeme do naší jídelny na české buchty," usmívá se ředitelka.
Škola v Dýšině je hodně barevná. Vyzdobená obrázky, citáty, pracemi žáků. Na chodbě nechybí pingpongové stoly. Stolní tenis patří k oblíbeným přestávkovým aktivitám dětí. Do školy chodí hned několik žáků se speciálními vzdělávacími potřebami. "Jsem fanda inkluze. Každý človíček má na to právo, každý se rodí s nějakou výbavou. A já jsem dosáhla toho, že ze své pozice můžu rozhodovat o tom, že dětem, kteří to mají trošku jinak v životě, se může dát péče, kterou potřebují," říká Renata Šilhánková.
Ve škole už desítky let funguje pěvecký sbor Gutta. Jeho sbormistryní je Bedřiška Koželuhová, která zde pracuje jako učitelka. Její jméno si jistě vybaví příznivci Plzeňského dětského sboru, který také vede.
V areálu dýšinské školy se právě dokončuje stavba jedné z největších a nejmodernějších sportovních hal v kraji. "Jsme rádi, že takovou krásnou velkou sportovní halu tady budeme mít. Budeme moci pořádat turnaje, zvát ostatní školy a podobně," dodává ředitelka ZŠ a MŠ generála Pattona Dýšina Renata Šilhánková.
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.