Dobromysl: Škola, kde špatnou známku nemůžete dostat
Waldorfská škola Dobromysl, sídlící v Husově ulici v Plzni, se od tradičního školství liší nejen přístupem k výuce, ale také tím, že zde děti nejsou hodnoceny známkami.
Filozofie školy vychází z přesvědčení, že známka nepřináší dostatečnou zpětnou vazbu. „Představte si, že by kuchařka dostala známku za svou polévku. Když jí řeknete, že byla na dvojku, nepozná, zda byla moc slaná, málo slaná, nebo studená. Známka zkrátka neříká vše," vypráví Tomáš Kouba, učitel a spoluzakladatel školy.
Místo známkování se ve škole klade důraz na slovní hodnocení, které má za cíl dětem podrobněji přiblížit, v čem vynikají a kde je naopak prostor pro zlepšení. Tento přístup napomáhá hlubšímu porozumění látce a podporuje osobní růst žáka.
"Máme jeden předmět celý měsíc, od pondělka do pátku. Důraz je kladen i na umělecké předměty, jsou pro nás důležité stejně jako matematika nebo čeština," popisuje Tomáš Kouba.
Škola Dobromysl podporuje komunitní spolupráci i skrze originální partnerství. Pronajímá například svou dřevořezbářskou dílnu místnímu řezbáři, který nájem platí ručně vyrobenými dřevěnými klikami. Tento netradiční způsob platby symbolizuje ducha školy: kreativitu, originální myšlení a hlubší vztah k materiálu i práci. To by běžná finanční transakce nedokázala.
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.