Dospělí opět míří do školních lavic a doučují se řemesla, zájem o studium je čím dál vyšší
Přidat si ke svému řemeslu ještě další a nemuset tak čekat na to, až bude mít čas kolega z jiného oboru. I z tohoto důvodu míří živnostníci opět do škol. Třeba na plzeňské elektrotechnické učiliště.
V Česku chybí řemeslníci. Potvrzují to cechy, školy i firmy. I proto si někteří ke svému řemeslu přidávají druhé, aby zvládli více práce a nemuseli čekat na kolegu z jiného oboru. Třeba na Středním odborném učilišti elektrotechnickém v Plzni evidují zvýšený zájem o obor elektrikář. Studium je dálkové, bezplatné, trvá jeden rok a absolventi po složení závěrečné zkoušky získávají výuční list.
„Máme zde hodně lidí, kteří fungují jako OSVČ, jsou například topenáři, dělají vzduchotechniku – a k tomu potřebují i elektrikáře. Takže při doučení spojí dvě řemesla do jednoho a celou práci pak mohou kompletovat sami,“ říká učitel odborného výcviku Miroslav Benda. O obor elektrikář je zájem nejen mezi muži, ale také mezi ženami. „Hodně se nám hlásí ženy z ČEZU, po nichž zaměstnavatel požaduje výuční list. Ale studuje u nás i třeba dětská lékařka z Prahy.“
Zájem o jednoleté studium elektrikář je stále vyšší, jak potvrzuje zástupce ředitele pro praktické vyučování Bohumír Sobotka. Škola každý rok nabírá zhruba 120 studentů a má čím dál větší převis zájemců. Pro příští školní rok tedy navyšuje kapacitu a otevírá celkem 136 míst. Letos na SOU elektrotechnickém v Plzni bude včetně tříletého oboru končit zhruba 200 elektrikářů. Příští rok už by jich mělo být přibližně 250.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Chybí strategie a důraz se klade na rychlé čerpání. Česko hledá cestu, jak pomoct uhelným regionům
-
Rukojmí jsou pro únosce komodita. Hamás si chce výměnami zlepšit reputaci, říká expert
-
Pavel: Rusko je nejvýznamnější hrozbou pro Evropu. Na Ukrajině je v sázce naše vlastní bezpečnost
-
Policie v případu úmrtí člena kutnohorské sekty obvinila šest lidí. Podíleli se na násilných rituálech