Duran Duran: Ordinary World

15. listopad 2023

V bitském městě Birmingham vznikla v roce 1978 skupina Duran Duran. Sto miliónů desek neprodala náhodou.

Vraťme se do roku 1968, kdy vznikl film, jehož obsah je jednoduchý. Píše se rok 40 000. Mezihvězdná zástupkyně planety Země Barbarella je ze svého klidného poletování vyrušena žádostí prezidenta Země, aby zachránila svět před zlými úmysly vědce jménem Durand Durand /durend durend/. Jméno tohoto komiksového padoucha z konce 60. let si v roce 1978 vybrali dva britští muzikanti a pojmenovali po něm svoji skupinu, která se stala nejoblíbenější kapelou britské princezny Diany. A není divu.

Duran Duran byli nesmírně pracovití, zatím prodali přes 100 miliónů jejich desek. Dobře se jim zadařilo v roce 1985, kdy nahráli ústřední píseň k bondovce s názvem Vyhlídka na vraždu. Duran Duran v průběhu své kariéry několikrát ukončovali činnost. Zatím se ale vždycky dali nakonec dohromady, tak jako tomu bylo i v roce 2004 po tehdy podle vyjádření skupiny zcela určitě definitivním konci. V roce 1993 jim vyšla píseň s názvem Ordinary World, která byla ihned první v americkém žebříčku. Nebudu plakat pro včerejšek zpívá zpěvák skupiny Duran Duran Simon LeBon a ještě dodejme, že tuto píseň zpíval o rok později s italským operním pěvcem Lucianem Pavarottim, aby pomohli dětem postiženým válkou v Bosně a Hercegovině.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.