Dva v jednom: V Horažďovicích můžete navštívit jak zámek, tak muzeum

22. červenec 2022

Zámek v Horažďovicích nabízí svým návštěvníkům prohlídku nejen samotného zámeckého interiéru, ale také muzea. A nejen to – zájemci zde mohou vystoupat dokonce na věž, odkud je možné, když se poštěstí, pozorovat čápy na nedalekém pivovarském komíně.

„Těžko říct, odkdy přesně tady zámek stojí. Začalo to někdy ve 13. století, kdy se budovalo opevnění kolem celých Horažďovic. Právě tady v místech dnešního zámku byl vybudován menší gotický hrad. Později se přestavoval, zvětšoval, a za Švihovských z Rýzmberka byl přestavěn na renesanční zámek. Až v roce 1680 byla zahájena zásadní přestavba v barokním duchu, což je to, co tady teď vidíme na každém kroku,“ sdělil na úvod kurátor sbírek Městského muzea v Horažďovicích Aleš Červený.

„My jsme v podstatě takový kříženec zámku a muzea. Jak chcete, muzeum v zámku nebo zámek v muzeu. Každopádně do těchto krásných prostor zámku se návštěvníci mohou také podívat. Je to však možné pouze v letní sezóně, jelikož tyto prostory nejsou vytápěny,“ dodal muzejník.

Další zajímavé povídání pracovníka muzea o zámecké kapli, lovecké chodbě i věži, odkud jsou krásné výhledy, si můžete poslechnout v reportáži.

autor: Kateřina Dobrovolná | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.