Eagles: Hotel California

19. září 2023

Prvním skutečně světovým hitem Elvise Presleyho byla skladba Hotel zlomeného srdce, známe písničku, kde se zpívá o tom, že velký svět se vejde jako nic do Hotelu Ritz. A našli bychom další. Stovky hotelů od Katapultu nebo Na hotelu v Olomouci od Hany Hegerové.

Patrně nejslavnějším „hotelovým“ opusem je skladba Hotel California ze stejnojmenného alba skupiny Eagles, které vyšlo v roce 1976, singl v následujícím roce. Kapela na tvorbě celého projektu strávila osm měsíců ve studiu. Dle svědectví jejích členů někdy neopustili studio i několik dnů. Měli jsme tam ledničku, postele a dokonce i kolečkové brusle.

Námětem skladby Hotel California je vyprávění unaveného cestujícího, který zůstal uvězněný v hrozném hotelu, který se zpočátku zdál lákavým. Text písně je tedy metaforou o sebedestrukci v hudebním průmyslu. Sólo v této skladbě je umístěné v hodnocení časopisu Kytarový svět, na osmém místě mezi stovkou nejlepších sól všech dob. Každá skupina má svůj vrchol, a tohle byl náš, prohlásil jeden ze členů skupiny Eagles.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...