Eagles: Hotel California

19. září 2023

Prvním skutečně světovým hitem Elvise Presleyho byla skladba Hotel zlomeného srdce, známe písničku, kde se zpívá o tom, že velký svět se vejde jako nic do Hotelu Ritz. A našli bychom další. Stovky hotelů od Katapultu nebo Na hotelu v Olomouci od Hany Hegerové.

Patrně nejslavnějším „hotelovým“ opusem je skladba Hotel California ze stejnojmenného alba skupiny Eagles, které vyšlo v roce 1976, singl v následujícím roce. Kapela na tvorbě celého projektu strávila osm měsíců ve studiu. Dle svědectví jejích členů někdy neopustili studio i několik dnů. Měli jsme tam ledničku, postele a dokonce i kolečkové brusle.

Námětem skladby Hotel California je vyprávění unaveného cestujícího, který zůstal uvězněný v hrozném hotelu, který se zpočátku zdál lákavým. Text písně je tedy metaforou o sebedestrukci v hudebním průmyslu. Sólo v této skladbě je umístěné v hodnocení časopisu Kytarový svět, na osmém místě mezi stovkou nejlepších sól všech dob. Každá skupina má svůj vrchol, a tohle byl náš, prohlásil jeden ze členů skupiny Eagles.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio