Edmund Husserl je považován za zakladatele moderní fenomenologie. K jeho žákům se řadí významné osobnosti
Německý filozof moravského původu Edmund Husserl se narodil roku 1859 v Prostějově do židovské rodiny. Jeho otec Abraham byl obchodníkem se střižním a módním zbožím.
Edmund maturoval na německém gymnáziu v Olomouci, pak studoval matematiku, fyziku, astronomii a filosofii v Lipsku, Berlíně a ve Vídni. Na studiích se seznámil s T. G. Masarykem, kterého si velmi vážil, označil ho za svého mentora a prvního vychovatele, protože právě Masaryk ho zasvětil do základů filozofie.
Edmund Husserl je považován za zakladatele moderní fenomenologie, tedy vědy, která se zabývá popisem nebo výzkumem světa; nikoli zkoumáním prapodstaty, ale tím, jak se věci samy člověku ukazují v jeho vlastním vědomí.
V roce 1918 založil Freiburskou fenomenologickou společnost. K jeho žákům se řadí významné osobnosti včetně českého filozofa Jana Patočky.
Ve 30. letech ale Husserla z univerzity vyhnali nacisti, musel se vystěhovat i z bytu a čelil mnoha šikanám. Zemřel ve Freiburgu 27. dubna 1938. V Prostějově slavného rodáka připomíná název náměstí a dvě pamětní desky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.