Elektrický valčík

10. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zvláštní cenu obdrželi pánové Jaroslav Uhlíř a Zdeněk Svěrák

Legendární písničku Elektrický valčík napsali Jaroslav Uhlíř a Zdeněk Svěrák.

Byl fascinován blesky. Snažil se je dokonce uměle vytvořit. Jednou byl prý i bleskem zasažen, mnohokrát pak při svých pokusech schytal ránu elektrickým proudem. Řeč je o svérázném vědci jménem Nikola Tesla. Díky jeho vynálezům mohly vzniknout technické a společenské fenomény jako je televize, dálkové ovládání nebo mobilní telefony. Nikola Tesla je mnohými považován za největšího génia všech dob. Je nazýván Pánem blesků. Nejvíce se proslavil sestrojením generátorů a dalších zařízení využívajících střídavý proud. Ten je připomenut i v divadelní hře Lijavec od Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka. Jako spoluautor je uváděn jiný vynálezce, fiktivní český filosof a dramatik Jára Cimrman.

Hra Lijavec měla premiéru v lednu roku 1982, o rok a půl později byla na příkaz ředitele Pražského kulturního střediska stažena z repertoáru, opět povolena byla v roce 1986. Do konce června roku 2009 se uskutečnilo celkem 578 představení hry Lijavec. Její úvodní seminář končí písní s názvem Elektrický valčík, kterou napsali Jaroslav Uhlíř a Zdeněk Svěrák. A Nikola Tesla by z něj měl určitě radost.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, šéfredaktorka Radia Wave

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.