Elvis Presley: Return To Sender

18. červen 2022

Král rokenrolu Elvis Presley je stále považován za jednoho z největších novátorů moderní hudby. Dodnes bylo prodáno přes jednu miliardu kopií jeho nahrávek. Poslechněte si, jak se jedna z jeho skladeb dostala do dějin filatelfie.

Dnes něco nejen pro milovníky legendárních hudebních interpretů a slavných nestárnoucích písniček. Ale také, snad i pro filatelisty. I když v tomto oboru jsou mé znalosti pouze okrajové, možná, že potěším novou znalostí i ty, kdo propadli kouzlu poštovních známek. Na nejprodávanější známce, kterou kdy vydala poštovní služba Spojených států amerických, je portrét Elvise Presleyho. Že vyšla v jeho domovině je celkem pochopitelné, zaujalo mne však, že známky s králem rokenrolu vyšly i v Norsku a v zemích, kde by to člověk nehádal. V asijských zemích Tadžikistánu a Turkmenistánu, v Africe v Džibuty, Mozambiku nebo Kongu. A mnoha dalších zemích. Proč ne, byl to nejslavnější zpěvák 20. století. Ale možná, že je také inspirovala hra Elvisových fanoušků. Když totiž v Americe známka s Presleym vyšla, nalepili ji na obálku, na kterou napsali vymyšlenou, neexistující adresu. Za čas se jim obálka vrátila s razítkem Retern to sender – česky vraťte zpět odesílateli. Takovýchto obálek bylo hodně, poštovní doručovatelé nebyli nadšeni, ale nakonec to vzali sportovně a s úsměvem. 

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.