Elvis Presley: Return To Sender
Král rokenrolu Elvis Presley je stále považován za jednoho z největších novátorů moderní hudby. Dodnes bylo prodáno přes jednu miliardu kopií jeho nahrávek. Poslechněte si, jak se jedna z jeho skladeb dostala do dějin filatelfie.
Dnes něco nejen pro milovníky legendárních hudebních interpretů a slavných nestárnoucích písniček. Ale také, snad i pro filatelisty. I když v tomto oboru jsou mé znalosti pouze okrajové, možná, že potěším novou znalostí i ty, kdo propadli kouzlu poštovních známek. Na nejprodávanější známce, kterou kdy vydala poštovní služba Spojených států amerických, je portrét Elvise Presleyho. Že vyšla v jeho domovině je celkem pochopitelné, zaujalo mne však, že známky s králem rokenrolu vyšly i v Norsku a v zemích, kde by to člověk nehádal. V asijských zemích Tadžikistánu a Turkmenistánu, v Africe v Džibuty, Mozambiku nebo Kongu. A mnoha dalších zemích. Proč ne, byl to nejslavnější zpěvák 20. století. Ale možná, že je také inspirovala hra Elvisových fanoušků. Když totiž v Americe známka s Presleym vyšla, nalepili ji na obálku, na kterou napsali vymyšlenou, neexistující adresu. Za čas se jim obálka vrátila s razítkem Retern to sender – česky vraťte zpět odesílateli. Takovýchto obálek bylo hodně, poštovní doručovatelé nebyli nadšeni, ale nakonec to vzali sportovně a s úsměvem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.
Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu


Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET
Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser