Fakultní nemocnice Plzeň zdokonalila vyšetření prsu magnetickou rezonancí. Zařadila se tak mezi světová pracoviště

25. únor 2015

Vyšetřováním prsu magnetickou rezonancí se Klinika zobrazovacích metod ve Fakultní nemocnice Plzeň - Lochotín zabývá už dvacet let a nyní se zařadila mezi pracoviště světové úrovně. Jako jedni z prvních na světě používají lékaři této kliniky k vyšetření prsů na tříteslové magnetické rezonanci novou osmnáctikanálovou prsní cívku.

Nová technika dovolí lépe odlišit nádorovou tkáň od nenádorových postižení, posoudit dokonce i stupeň agresivity nádorů a dále významně zlepší hodnocení mízních uzlin v podpaží.

„Cívka je konstruována jako přijímací anténa změn signálu, které dávají informace o složení vyšetřované tkáně. Nová cívka je zcela ojedinělým zařízením, které je složeno z osmnácti přijímačů s osmnácti zesilovači. Zatímco dříve se používal přístroj se silou pole 1,5 Tesla a cívkou se čtyřmi přijímacími kanály, dnes se kombinací použití magnetického pole o síle 3 Tesla a osmnáctikanálové cívky mimořádně zvýší prostorové i kontrastní rozlišení," vysvětluje přednosti primář kliniky Jiří Ferda.

Lékaři nyní provádějí i spektroskopii pro posouzení látkové výměny, difuzní vážení po hodnocení mikrostruktury nádorové tkáně nebo nový způsob dynamického zobrazení prokrvení nádoru.

Vyšetření přispívají k poznání chování nádorové tkáně a dovolují tak zvolit optimální techniku chirurgického výkonu u karcinomu prsu. Zároveň pomáhají aktivně vyhledávat vznikající rakovinu u žen s vrozenými genetickými predispozicemi ke vzniku karcinomu prsu, nositelkami tzv. BRCA genu.

„Porovnání s operačními a histologickými nálezy u žen, které již podstoupily na základě nového vyšetření operaci, ukazují, že nám nové postupy pomáhají v rozpoznání velmi malých nádorů a také k odlišení tkání, které nejsou nádorové povahy a to s výrazně vyšší přesností a úspěšností než tomu bylo na 1,5 teslové rezonanci," vysvětlil profesor Jiří Ferda, primář kliniky.

Klinika zobrazovacích metod Fakultní nemocnic Plzeň na Lochotíně je jediným pracovištěm v České republice, které poskytuje všechny nejmodernější zobrazovací metody onemocnění prsu současnosti a v květnu k nim přibude i vyšetřování pomocí nového hybridního přístroje PET/MRI.

Spustit audio