Fešáci: Pojedou

5. březen 2023

Velká osobnost české country muziky, zpěvák legendární skupiny Fešáci i bývalý spíkr Českého rozhlasu. Tím vším byl Jindřich Šťáhlavský.

Moderátor rádia i člen skupiny Fešáci, který nenapodobitelným způsobem zpíval smutně podmanivé písně Jaro či Pojedou – to byl zpěvák s nezaměnitelným basem Jindřich Šťáhlavský. Na české country scéně působil téměř 40 let. Začínal ve skupině The Strangers v Ústí nad Labem. Pak ve skupině Bluegrass Hoppers, a následně se stal členem legendární české country skupiny Fešáci, s kterou nazpíval mnoho hitů, například už zmíněné Jaro a Pojedou, Osud, Dívka z Rocky Mountain, Ohio, Plavá Jane nebo Poslední veřejné oběšení. Občas vystupoval také se skupinami Starý Fóry nebo Kliďánko z Ústí nad Labem a s pražskou Rekonvalescencí.

Kvůli těžké nemoci byl od roku 2008 upoután na invalidní vozík. Naposledy vystoupil v prosinci 2012 na vzpomínkovém koncertu ke 45. výročí Fešáků v Ústí nad Labem.

Byl vždycky spjatý s festivalem Porta. Získal na ní vavříny jako zpěvák, spoluzakládal skupinu Fešáci, hrál v kapele Jiřího Šosvalda, zakladatele Porty. Portu samozřejmě i moderoval a byl v její porotě. Vždycky říkal: Já jsem Porťák, já na Portě vyrostl.

Mezi své kamarády countrymeny odešel do nebeského angažmá v roce 2013 několik týdnů před svými 68. narozeninami.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.