Fešáci: Pojedou

5. březen 2023

Velká osobnost české country muziky, zpěvák legendární skupiny Fešáci i bývalý spíkr Českého rozhlasu. Tím vším byl Jindřich Šťáhlavský.

Moderátor rádia i člen skupiny Fešáci, který nenapodobitelným způsobem zpíval smutně podmanivé písně Jaro či Pojedou – to byl zpěvák s nezaměnitelným basem Jindřich Šťáhlavský. Na české country scéně působil téměř 40 let. Začínal ve skupině The Strangers v Ústí nad Labem. Pak ve skupině Bluegrass Hoppers, a následně se stal členem legendární české country skupiny Fešáci, s kterou nazpíval mnoho hitů, například už zmíněné Jaro a Pojedou, Osud, Dívka z Rocky Mountain, Ohio, Plavá Jane nebo Poslední veřejné oběšení. Občas vystupoval také se skupinami Starý Fóry nebo Kliďánko z Ústí nad Labem a s pražskou Rekonvalescencí.

Kvůli těžké nemoci byl od roku 2008 upoután na invalidní vozík. Naposledy vystoupil v prosinci 2012 na vzpomínkovém koncertu ke 45. výročí Fešáků v Ústí nad Labem.

Byl vždycky spjatý s festivalem Porta. Získal na ní vavříny jako zpěvák, spoluzakládal skupinu Fešáci, hrál v kapele Jiřího Šosvalda, zakladatele Porty. Portu samozřejmě i moderoval a byl v její porotě. Vždycky říkal: Já jsem Porťák, já na Portě vyrostl.

Mezi své kamarády countrymeny odešel do nebeského angažmá v roce 2013 několik týdnů před svými 68. narozeninami.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.