Gilbert Keith Chesterton: Zločin kapitána Gahagana. Přijde svérázný pan Pond na to, zda jeho přítel Gahagan skutečně vraždil?
Obětí úkladné vraždy se stal jistý starý herec, byl proboden a zabit na prahu svého domu. Z vraždy je podezřelý furiantský, nepokojný a někdy i dost zamračený švihák kapitán Gahagan. A výpovědi tří svědků, respektive svědkyň, moc jasna do případu nevnášejí.
Povídka Zločin kapitána Gahagana vyšla v povídkové knížce Paradoxy pana Ponda, která byla vydána až po autorově smrti.
Anglický spisovatel, filosof, teolog a literární a umělecký kritik Gilbert Keith Chesterton (1874-1936) pocházel ze zámožné londýnské rodiny, po matce byl francouzského původu. Studoval malířství, studia však nedokončil a živil se jako novinář. Po vážné duševní krizi kolem roku 1893 se stal anglikánem, jeho postoje se však postupně přibližovaly stanoviskům katolické církve, do které formálně vstoupil až roku 1922. Jeho literární a publicistické dílo je poměrně rozsáhlé. Psal básně, povídky, romány, dramata, eseje. Je autorem románu Napoleon z Notting Hillu nebo Anarchista Čtvrtek.
Jeho nejznámější literární postavou je otec Brown, všímavý a důvtipný amatérský detektiv. Vzhledově nenápadný, podsaditý a trochu směšný obrýlený muž, myslí ovšem brilantní detektiv, který svou důslednou logikou vyřeší i ty nejzapeklitější případy. Umí se dívat, umí naslouchat a jako kněz má velkou zkušenost se zákrutami lidské duše. Patří k němu neforemný deštník, anglický humor a dobromyslný výraz ve tváři. Jeho předobrazem byl spisovatelův přítel, katolický kněz John O` Connor, který ho provázel na cestě spirituálního hledání až ke konverzi na katolickou víru.
Příběhů s otcem Brownem napsal G. K. Chesterton více než padesát. První soubor povídek, v nichž hlavní roli hraje nenápadný, ale o to všímavější otec Brown, vyšel pod názvem Nevinnost otce Browna v roce 1911. V češtině vyšel o sedm let později. Chestertonovy detektivky s otcem Brownem jsou populární i dnes. Nechali se jimi inspirovat například i tvůrci britského televizního seriálu Otec Brown, který měl premiéru v roce 2013.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.