Helena Vondráčková jede na turné. Zastaví se v Klatovech, Sušici, Domažlicích i Karlových Varech

24. červen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Helena Vondráčková

2. července startuje několikaměsíční tour Heleny Vondráčkové s názvem Vzhůru k výškám. Zpěvačka dnes slaví své 74. narozeniny.

Helena Vondráčková představuje ve své generaci jeden z nejvýmluvnějších důkazů, že přežít bez úhony lze i změny, které pro většinu popových hvězd přichystal rok 1989. Patří stále ke špičce.

V roce 1964 stála jako sedmnáctiletá nesmělá dívka celá roztřesená na pódiu pražské Lucerny při finále soutěže Hledáme nové talenty a vyhrála. O čem tisíce děvčat jen sní, tím v onom roce vítězství v pražské Lucerně Helena Vondráčková žila. V době svého triumfu ještě studovala střední školu v Chrudimi. Je jednou z našich stálic populární hudby a není to rozhodně jenom talentem. Její pracovitost, píle a houževnatost jí přinášely úspěchy hned od začátku kariéry.

V sedmdesátých letech točila alba pro zahraniční společnosti a pravidelně vystupovala na světových festivalech a pódiích, zpívala například v Kanadě, Brazílii, Turecku, Rumunsku, Japonsku nebo na Kubě. Do osmdesátých let vstoupila koncertním turné po kanadských městech Montreal, Toronto, Ottawa a Quebec a začala spolupracovat s Jiřím Kornem a Orchestrem Gustava Broma, vystupovali s pořadem Já na bráchu blues. Úspěšná byla i v roce 1982. Tehdy s písní Tančit prý je krásné získala Zlatou Děčínskou kotvu a Stříbrnou Bratislavskou lyru v mezinárodní kategorii.

Ve stejném roce byla natočena nejúspěšnější česká filmová komedie S tebou mě baví svět a právě Helena Vondráčková nazpívala píseň, kterou jí napsali Václav Zahradník a Vladimír Poštulka. Jmenuje se Vzhůru k výškám.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio