Hoboes: Hejno vran

19. listopad 2023

Podzim je pro mnohé nejkrásnějším ročním obdobím a je o něm napsáno i mnoho písní.

Příchod podzimního chladného počasí, pochmurných dní a stále delších večerů se často projeví i na naší náladě. Záleží jen na nás, budeme–li se na podzim usmívat nebo se mračit. Podzim je nádherné roční období, které přímo vybízí k procházkám přírodou. Ta se po dlouhém a horkém létě ukládá ke spánku, vzduch je svěží, vane mírný větřík, listí nám šustí pod nohama a občas nám na kabát nějaký list přistane. Bůhvíjakou energií neoplývají ani písničky o podzimu, spíše lehkou nostalgií.

Podzim je prý nejkrásnější roční období a nejeden zpěvák, skladatel či textař se také nechal nejbarevnější přírodou inspirovat. Když se řekne hoboes, každý si vybaví americké tuláky cestující načerno vlakem a také písničky českých bratrů Ryvolových. Tato sourozenecká dvojice dala trampům desítky dnes už téměř zlidovělých hitů.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.