Hoboes: Hejno vran

19. listopad 2023

Podzim je pro mnohé nejkrásnějším ročním obdobím a je o něm napsáno i mnoho písní.

Příchod podzimního chladného počasí, pochmurných dní a stále delších večerů se často projeví i na naší náladě. Záleží jen na nás, budeme–li se na podzim usmívat nebo se mračit. Podzim je nádherné roční období, které přímo vybízí k procházkám přírodou. Ta se po dlouhém a horkém létě ukládá ke spánku, vzduch je svěží, vane mírný větřík, listí nám šustí pod nohama a občas nám na kabát nějaký list přistane. Bůhvíjakou energií neoplývají ani písničky o podzimu, spíše lehkou nostalgií.

Podzim je prý nejkrásnější roční období a nejeden zpěvák, skladatel či textař se také nechal nejbarevnější přírodou inspirovat. Když se řekne hoboes, každý si vybaví americké tuláky cestující načerno vlakem a také písničky českých bratrů Ryvolových. Tato sourozenecká dvojice dala trampům desítky dnes už téměř zlidovělých hitů.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...